more_horiz

"Rządy Pieniądza" Eksperci o gospodarczych aspektach wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 11:11
Spotkania z przedsiębiorcami, wizyta w terminalu gazowym, udział w pokazie dronów i konferencjach biznesowych, wreszcie zaplanowane na dziś rozmowy z szefami Google'a i YouTube'a - to niektóre punkty wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych. Pobyt prezydenta w USA obfitował w wątki gospodarcze. Rozmawiali o nich eksperci, goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24.
Audio
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald Trump
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Donald TrumpFoto: PAP/Radek Pietruszka

Profesor Elżbieta Mączyńska z Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i SGH mówiła, że wizyta prezydenta Andrzeja Dudy będzie miała spore znaczenie, bo do tej pory zbyt mało wykorzystywało się środki dyplomatyczne i wizerunkowe, by budować pozytywny obraz polskiego biznesu za granicą. Tu trzeba też pomyśleć o wykorzystaniu polskiej diaspory na świecie - to przecież, jak przypominała Elżbieta Mączyńska - 20 milionów ludzi na całym świecie. A prezydent w czasie pobytu w USA często spotykał się z tamtejszą Polonią.

- Taka wizyta pana prezydenta może być ważnym impulsem do rozwoju relacji gospodarczych - podsumowała ekspertka.

Zniesienie wiz kluczowe dla polskiego biznesu

Piotr Arak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwrócił uwagę, że jednym z ważniejszych wątków wizyty Andrzeja Dudy w USA była sugestia Donalda Trumpa na wspólnej konferencji z polskim prezydentem, że wkrótce mogą zostać zniesione wizy dla Polaków do Stanów Zjednoczonych. To, zdaniem eksperta, będzie oznaczać duże "otwarcie biznesowe" dla rodzimych przedsiębiorców. Piotr Arak dodał, że polscy biznesmeni będą mieli dzięki temu dużo większą swobodę w kształtowaniu bezpośrednich, osobistych relacji biznesowych z amerykańskimi firmami, bo teraz "tam jest po prostu trudno pojechać na spotkanie".

Gospodarzem programu była Anna Grabowska.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, md

Zobacz więcej na temat: Andrzej Duda w USA

Zobacz także

Zobacz także