"Rządy Pieniądza". Co oznacza zrównoważenie budżetu?
Gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 byli: Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha oraz Marian Szołucha z Akademii Vistula. Rozmawiano m.in. na temat projektu budżetu na przyszły rok, który kilka dni temu przyjął rząd.
2019-08-30, 12:33
Posłuchaj
Jak komentował Andrzej Sadowski - co do zasady budżet musi być zrównoważony.
- Ale żeby wprowadzić w Polsce uczciwy zrównoważony budżet wymaga to uczciwej reformy struktur państwa, które dzisiaj nie są optymalne do poziomu rozwoju gospodarczego, do technologii cyfrowych, które na co dzień używają obywatele - ocenił ekspert.
Jak dodał, dzięki temu państwo polskie byłoby znacznie sprawniejsze i tańsze dla obywatela. Jego zdaniem - sama kategoria zrównoważonego budżetu "może oznaczać dotkliwe podwyżki dla mikroprzedsiebiorców".
REKLAMA
W ocenie Mariana Szołuchy - zrównoważony budżet powinien "satysfakcjonować nas wszystkich, bo jest to efekt wspólnych wysiłków i rządu i milionów Polaków, którzy na ten wzrost gospodarczy się złożyli".
Dodał, że jednak o pełnym sukcesie będzie można mówić w roku 2021, czyli ex post. Zdaniem eksperta, zrównoważony budżet to "bez wątpienia nowy etap uzdrawiania finansów publicznych".
REKLAMA
Anna Grabowska, akg
REKLAMA