X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Rządy Pieniądza". A. Ruciński: dzięki USA dywersyfikujemy dostawy ropy i gazu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 13:01
Jakie perspektywy stoją przed współpracą energetyczną między Polską a Stanami Zjednoczonymi? O tym m.in. dyskutowali goście "Rządów Pieniądza" - audycji w Polskim Radiu 24 - Piotr Arak - dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Adam Ruciński szef firmy doradczej BTFG.
Audio
  • Goście "Rządów Pieniądza" - Piotr Arak i Adam Ruciński - komentowali polsko-amerykańskie relacje gospodarcze, zwłaszcza współpracę w dziedzinie energetyki. (Justyna Golonko)
Terminal w Świnoujściu ułatwia Polsce stopniową dywersyfikację dostaw gazu.
Terminal w Świnoujściu ułatwia Polsce stopniową dywersyfikację dostaw gazu.Foto: Archiwum PAP/Marcin Bielecki

Jak komentował Adam Ruciński - Polska, jeśli chodzi o dostawy ropy i gazu, od lat była silnie uzależniona od Rosji. - Teraz dywersyfikujemy dostawy i uniezależniamy się (...) budujemy infrastrukturę w taki sposób, byśmy w razie czego byli zupełnie niezależni i jeśli chodzi o gaz poszukujemy dostaw z całego świata - mówił ekonomista.

Jak zauważył - Bliski Wschód jest jednak obarczony ryzykiem politycznym, a Stany Zjednoczone są "szalenie ważnym partnerem dla Polski" - ponieważ są krajem stabilnym i przewidywalnym, gdzie ceny surowców spadają, a połączenie drogą morską stwarza możliwość stabilnych dostaw.

Odnosząc się do zaostrzającego się konfliktu handlowego Chiny-USA - Adam Ruciński zauważył, że "ten konflikt, w którym my akurat średnio uczestniczymy może wpłynąć na gospodarki europejskie, a te mają istotny handel zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i Chinami".

Piotr Arak - komentował, że Polska jest bardzo ciekawym miejscem, także dla inwestorów amerykańskich, choć - jak ocenił - nie spodziewa się w Polsce "jakichś ogromnych fabryk" budowanych w naszym kraju, bowiem "dzisiaj to Amerykanie myślą o tym, jak przenieść produkcję z Azji do USA, gdzie koszty pracy są już w niektórych branżach porównywalne (z Chinami - red.)".

Ekonomista dodał, że Polska może być w przyszłości dużym potentatem, zwłaszcza "ze względu na programistów i software".

Justyna Golonko, akg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podwojenie obrotów handlowych z USA jest możliwe

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2018 20:28
Celem współpracy między Polską a Stanami Zjednoczonymi powinno być podwojenie wymiany handlowej między tymi krajami - powiedział dziś Prezydent Andrzej Duda podczas Polsko - amerykańskiego szczytu gospodarczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: coraz więcej polskich towarów o wysokiej wartości dodanej trafia do USA

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2019 10:50
Największe znaczenie w polskim eksporcie do Stanów Zjednoczonych mają silniki turboodrzutowe, turbośmigłowe i turbiny gazowe oraz części - mówi Łukasz Ambroziak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodał, że Polska importuje z USA głównie samoloty i śmigłowce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrakty gazowe z USA. Ekspert: zwiększone bezpieczeństwo i nowa pozycja energetyczna

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2019 11:22
Import amerykańskiego gazu ziemnego LNG do Polski, to efekt wcześniejszych rozmów prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. Donald Trump niemal od początku kadencji nakłaniał Polskę do kupna amerykańskich surowców, argumentując przy tym, że uniezależni to Polskę od dostaw z Rosji.
rozwiń zwiń