Eksperci: politykę społeczną realizuje się ze środków budżetu, a nie systemu ubezpieczeń społecznych
- Propozycja wprowadzenia zasady, że jeżeli ktoś uzbierał wysoki kapitał, to potem nie ma prawa do wysokiej emerytury, to absurd – mówiła w "Rządach Pieniądza" prof. Elżbieta Mączyńska – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej.
2019-11-18, 12:00
Posłuchaj
- Nasz system emerytalny jest kapitałowy, co oznacza, że tyle ile włożymy, powinniśmy wyjąć z systemu po przejściu na emeryturę, oczywiście w podziale na lata i miesiące - stwierdziła profesor Elżbieta Mączyńska.
Prezes PTE odniosła się też do zapowiedzi padających ze strony Lewicy, że możliwe jest poparcie przez nich poselskiego projektu likwidacji limitu 30-krotności składek na ZUS, ale pod warunkiem wprowadzenia wyższej emerytury minimalnej i pozostawienia górnego limitu wypłat emerytur, mimo rezygnacji z limitu wpłacania składek.
System emerytalny nie oznacza równych emerytur
- Czymś innym byłaby dyskusja w ogóle o istocie systemu emerytalnego (…) ale z obecnego wynika, że ile wsypałam do systemu, tyle z niego wyjmę – mówiła profesor Elżbieta Mączyńska. Wyraziła zdziwienie, że pojawiają się w mediach żale znanych osób, iż otrzymują groszowe emerytury.
- Dzieje się tak dlatego, że często podejmowały pracę na umowę o dzieło, która nie była "oskładkowana" zatem zgromadziły niewielki kapitał – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska.
REKLAMA
W jej opinii, gdyby wprowadzono limit wypłat bez limitu składek, byłoby to "natychmiast zaskarżone i natychmiast przegrane przez ustawodawcę, który by to wprowadził".
Reforma systemu emerytalnego to krok w naprawie finansów państwa
Piotr Soroczyński z Krajowej Izba Gospodarczej nazwał pomysły ograniczenia wypłat, a odciągania składek bez ograniczenia "oparami absurdu". Jego zdaniem trzeba zastanowić się nad kompleksową reformą systemu emerytalnego i podatkowego. Dowodził, że dopóki tak się nie stanie, nie będzie wiadomo ani na co się godzimy, ani jakie będą tego skutki na przyszłość dla nas i dla państwa. To samo dotyczy zmian w podatkach. Jego zdaniem korekty w przepisach o VAT powinny być co do zasady przeprowadzone razem ze zmianami w PIT. - Powinny być skorelowane i wyważone - stwierdził Piotr Soroczyński.
- Dziś potrzeba nam więcej podatków, ale nikt o tym nie mówi (…) Nikt nie ma odwagi powiedzieć, jakie są potrzeby społeczne - w związku z tym umawiamy się na wyższe podatki i za tym głosujemy na tak lub nie – oceniał Piotr Soroczyński. W jego mniemaniu nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, jakie będą skutki likwidacji limitu 30-krotności.
- I środowiska pracobiorców, i pracodawców twierdzą, że wprowadzenie tak kluczowego rozwiązania może spowodować dziwne reakcje pracowników i pracodawców, rozmaite optymalizacje dotyczące składek na ZUS(…) bo ludzie na wszelki wypadek pozmieniają system i miejsce pracy – powiedział Piotr Soroczyński. Przypomniał, że jest w tej sprawie twarde stanowisko Rady Dialogu Społecznego.
REKLAMA
Prof. Elżbieta Mączyńska stwierdziła, że to właśnie "system podatkowy jest odpowiedzialny za realizację celów społecznych państwa".
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Program prowadziła Anna Grabowska.
PolskieRadio24/Anna Grabowska/ SW
REKLAMA
REKLAMA