X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Eksperci: rozliczenia VAT w całej Europie stają się coraz bardziej skomplikowane

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 13:00
- Cała infrastruktura informatyczna naszego państwa nie jest dzisiaj dostosowana nawet do rozliczeń PIT, a co dopiero mówić o skomplikowanych operacjach z uszczelnieniem VAT – stwierdził Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha, przyznając rację przedsiębiorcom postulującym odroczenie wprowadzenia nowych rozwiązań.  
Audio
  • Goście "Rządów Pieniądza" Andrzej Sadowski i Piotr Arak dyskutują o polityce fiskalnej (PR24 "Rządy Pieniądza" 28.01.2020 godz: 9:08 plik mp3)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Wkrótce wchodzą w życie nowe zasady rozliczania VAT, związane z plikami JPK. Przedsiębiorcy postulują ich odroczenie do końca tego roku. Zdaniem gościa "Rządów Pieniądza" Andrzeja Sadowskiego właściciele firm, mają słuszność, bo systemy informatyczne są coraz trudniejsze, wymagają zaangażowania coraz większych zespołów księgowych i wydłużają czas rozliczeń. W opinii Piotr Araka z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, to nic nadzwyczajnego, a podobne systemy występują w całej Europie.

Piotr Arak dowodził, że w ostatnich dniach biura księgowe dostają kolejne aktualizacje systemów księgowych, które dotyczą podatku PIT. W jego opinii, w przypadku bardziej skomplikowanych rozliczeń, do których należą rozliczenia VAT, będzie jeszcze więcej problemów.

Przypomniał moment jeszcze sprzed wejścia w życie VAT, czyli początek lat 90., kiedy to wysyłano polskich ekspertów do Wielkiej Brytanii, gdzie mieli się uczyć prowadzenia tego podatku.

Warszawa do dziś nie skorzystała z pomysłów Londynu

- Dziś Wielka Brytania ma jeden z prostszych systemów rozliczania VAT na terenie Unii Europejskiej. Pytanie, dlaczego nie korzystamy z takiej możliwości uszczelnienia systemu, jakim jest jego uproszenie? Dziś polska deklaracja VAT liczy sześćdziesiąt kilka stron, a w Wielkiej Brytanii dziesięć – analizował Andrzej Sadowski.

Zdaniem Piotra Araka, rozwiązania, które za chwilę wprowadzimy, uszczelniając pobór VAT, nie są niczym wyjątkowym.

- We wszystkich krajach Unii Europejskiej, które miały podobny jak my problem ze ściągalnością podatku VAT w przeszłości, a które są członkami Unii znacznie dłużej, były wprowadzane w życie podobne rozwiązania technologiczne – mówił Piotr Arak.

Polska była jednym z liderów wprowadzania JPK w UE

Gość "Rządów Pieniądza" zaznaczył, że Polska wszystkie mechanizmy związane z deklaracją JPK i poborem VAT wprowadza we własny sposób.

- Nie kupiliśmy zewnętrznej technologii, która umożliwiłaby wejście do naszego systemu poboru podatków jakiejś zagranicznej korporacji, co stosowano w państwach południa Europy. Stosujemy własne technologie, co powoduje, że czasem nie są one doskonałe (…). Może to powodować pewne problemy – argumentował Piotr Arak.

Nie przekonany tymi argumentami Andrzej Sadowski powołał się w tym miejscu na raport Banku Światowego z 2018 r., z którego wynika, że cyfryzacja VAT w Hiszpanii doprowadziła do zmniejszenia czasu poświęcanego po stronie przedsiębiorcy na rozliczenia do 31,5 godzin rocznie, a w Polsce do wydłużenia do 172 godzin. 

- Przedsiębiorcy nie obywają się dziś bez biur księgowych, a jeżeli ono sobie z tym nie radzi, to tym bardziej przedsiębiorca, który jest zdany na pracę specjalistów – stwierdził Andrzej Sadowski.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Program prowadziła Anna Grabowska.

PolskieRadio24.pl/Anna Grabowska/SW

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak