Stanisław Szwed: przy wychodzeniu z kryzysu rząd stawia na wsparcie społeczne oraz na inwestycje

2020-09-10, 11:56

Stanisław Szwed: przy wychodzeniu z kryzysu rząd stawia na wsparcie społeczne oraz na inwestycje
Stanisław Szwed. Foto: PR24

Głos przedsiębiorców, który można było usłyszeć na Forum Ekonomicznym w Karpaczu brzmiał pozytywnie jeśli chodzi o to, jak Polska radzi sobie z wychodzeniem z koronakryzysu, jak wspiera pracodawców i pracowników, a jest to już kwota przekraczająca 135 mld zł. To skutkuje np. niemal najniższym bezrobociem w całej unii europejskiej, na poziomie 3,2 proc. wg Eurostatu – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed. W drugiej części gośćmi audycji byli: Andrzej Sadowski prezydent Centrum im. Adama Smitha  oraz Maciej Wośko red. naczelny "Gazety Bankowej".  

- Mamy też projekt premiera Mateusza Morawieckiego dotyczący Funduszu Inicjatyw Lokalnych, czyli wsparcie inwestycji w poszczególnych samorządach, a to też daje miejsca pracy i napędza lokalną gospodarkę. Przed nami najtrudniejszy okres w gospodarce – jesień i zima, ale dane pokazują, że  jesteśmy w stanie przejść go w miarę bezpiecznie z perspektywą już dobrego roku 2021 – mówił wiceminister Stanisław Szwed.

Zaznaczył, że w związku z kryzysem wprowadzane były zmiany dotyczące pracowników, przepisy były "luzowane", wprowadzona została chociażby praca zdalna, co pozwoliło dostosowywać sytuację pracowników do aktualnych potrzeb jak np. obniżony czas pracy.


Powiązany Artykuł

Tadeusz Kościński 1200 PAP.jpg
Minister finansów: na plusie będziemy już w przyszłym roku

- Z naszych informacji wynika, że było duże zrozumienie dla decyzji rządu ze strony pracowników, jak i przedsiębiorców. Choć oczywiście zdarzały się przypadki wykorzystywania tej sytuacji niezgodnie z prawem, choć były nieliczne. Na pewno jednak takie rozwiązania jak postojowe czy pożyczki z powiatowych urzędów pracy pozwoliły przetrwać najtrudniejszy okres. Teraz procedujemy jeszcze w Senacie wsparcie dla branż kultury czy turystycznej, aby ułatwić działalność tym instytucjom, które w związku z koronawirusem nie mogą normalnie pracować – wyjaśniał Stanisław Szwed. 

Cudzoziemcy chętnie pracują w Polsce

Odniósł się też do zatrudniania cudzoziemców, w tym głównie Ukraińców, którzy mają teraz pewne trudności związane z przekraczaniem granicy czy kwarantanny, ale nadal obowiązują dla nich ułatwienia w zatrudnianiu w Polsce.

- Na Forum niejednokrotnie można było usłyszeć, że obywatele Ukrainy chętnie podejmują w Polsce pracę ze względu na poziom bezpieczeństwa i warunki pracy. To dla mnie bardzo cenna informacja – stwierdził wiceminister rodziny.

Zaznaczył, że teraz wprowadzamy ułatwienia dla Białorusinów, którzy chcieliby przyjechać do Polski. Przypomniał, że rząd uruchamia specjalne programy wsparcia, w tym teleinformatycznego. Chcemy też wprowadzić ułatwienia związane z nauką i zatrudnieniem.


Powiązany Artykuł

straming online internet oglądanie praca 1200.jpg
Dobre informacje z rynku pracy. Co piąta firma chce zwiększyć zatrudnienie

Robotyzacja antidotum na demograficzną dziurę? 

Rolę pracowników zza naszej wschodniej granicy podkreślali też Maciej Wośko i Andrzej Sadowski.

Maciej Wośko zwrócił uwag na nową ulgę, która została przedstawiona w Karpaczu przez wicepremier Jadwigę Emilewicz, na robotyzację czy automatyzację. Pozwoli ona zastąpić pracowników, których w związku z sytuacją demograficzną coraz bardziej brakuje.

- To jest naturalny kierunek zastępowania ludzi robotami tak, żeby poradzić  sobie z wykonywaniem pracy – mówił Maciej Wośko.

- Prognoza sprzed 20 lat przewidywała, że dziś aktywnych zawodowo na świecie będzie tylko 20 proc. populacji, a 80 proc. będzie bezproduktywna. Tak się nie stało, bo (…) zawsze odkrywają się nowe obszary, które potrzebują pracowników. Mogą być tylko kwalifikacje niedostosowane do tego, co powstaje w gospodarce – powiedział Andrzej Sadowski.

Podkreślał jednak konieczność analizy zapotrzebowania na konkretne zawody i specjalności, jeżeli chodzi o zatrudnianie imigrantów np. na wzór kanadyjski.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Stanisław Szwed, Andrzej Sadowski i Maciej Wośko ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 22:38
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw  

 

Polecane

Wróć do strony głównej