X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Prezes PTE: ulga na robotyzację to dobra odpowiedź na wyzwania rewolucji 4.0

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 13:30
To bardzo dobrze, że rząd zaproponował ulgę na robotyzację. Uważam, że powinna być ona wprowadzana już znacznie wcześniej, bo o sukcesie państwa, gospodarki i poszczególnych firm będzie teraz w ogromnym stopniu decydowało to, jak przedsiębiorstwa odpowiedzą na wyzwania czwartej rewolucji przemysłowej określanej jako rewolucja 4.0. - mówiła w audycji "Rządy Pieniądza" w PR24 prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego (PTE) prof. Elżbieta Mączyńska.  
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Phonlamai Photo/Shutterstock.com

Prof. Elżbieta Mączyńska przypomniała poszczególne etapy rewolucji przemysłowej: pierwszy to maszyna parowa, drugi – żarówka i elektryczność, trzecia – komputer, a czwartą będzie robotyzacja i sztuczna inteligencja.

- W Polsce mamy tu wiele do nadrobienia, ponieważ jeszcze do niedawna cechował nas analfabetyzm cyfrowy i jeszcze mamy z tym problem. Wicepremier Jadwiga Emilewicz powiedziała w swoim wystąpieniu na Forum Ekonomicznym w Karpaczu, że dzięki pandemii nastąpiło przyspieszenie naszej gospodarki, jeżeli chodzi o cyfryzację o 5 do 7 lat. Wszyscy to czujemy, ale jestem zaskoczona, że to przyśpieszenie już jest tak znaczne  –  mówiła prof. Mączyńska.

firma pracownik pracodawca 1200.jpg
Nowe badanie wśród pracodawców. Ekspert: polski rynek pracy jest jednym z mocniejszych w Europie

Małe i średnie firmy muszą cyfrowo ewoluować

Zaznaczyła, że jest to jednak ciągle za mało, bo przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa potrzebują bardzo wiele nadrobić, zrozumieć, że cyfryzacja to nie tylko strona internetowa.

 - Ulga na robotyzację czy kobotyzację, a więc na roboty współpracujące z pracownikiem, jest niesłychanie ważna. Robotyzacja daje przewagi konkurencyjne, zwiększenie produktywności, daje szansę unowocześnienia produkcji, poprawy jakości oferty itd. Będzie to oczywiście trudne (…) a małe przedsiębiorstwa będą wymagały tu specjalnego wsparcia – mówiła prof. Mączyńska.  

Dodała, że małe firmy są w procesie rewolucji 4.0 bardzo istotne, także patrząc na to, że fakt, iż w strukturze naszej gospodarki mamy ich relatywnie dużo powoduje, że jesteśmy jako gospodarka elastyczni, dość dobrze radzimy sobie z pandemią.


praca biurowa free shut 1200.jpg
Eksperci PIE: polski rynek pracy musi dostosować się do potrzeb starszych pracowników

Problemem jest bariera mentalności 

Inwestycje w robotyzację wymagają myśli, pieniędzy, ale również przestawienia mentalnego. W Polsce nie było do tej pory takiej przestrzeni, myślenia, z jakim mamy do czynienia w tej chwili (…). W czasie pandemii COVID-19 cyfryzacja weszła i do administracji w większym wymiarze i zadomowiła się wśród przedsiębiorców. Ale cyfryzacja jest łatwiejsza do pojęcia niż robotyzacja. W tym wypadku na pewno dużo będzie obaw np. ze strony pracowników, że utracą miejsca pracy. Mogą też być wątpliwości po stronie właścicieli i zarządów firm, czy ryzyko zainwestowania w robotyzację, która najtańsza nie jest, może się opłacić – mówiła Agnieszka Durlik.

Argumentowała, że inwestycja w robotyzację to kierunek przyszłości także dlatego, że pozwoli wykorzystać zasoby ludzkie w sposób bardziej kreatywny.

- Wszystkie procesy odtwórcze, niepotrzebujące kreacji, przenosimy stopniowo na robotyzację. Dlatego ulgę przedstawioną przez wicepremier Emilewicz należy pochwalić – mówiła Agnieszka Durlik.

Zaznaczyła, że razem z nią powinniśmy zmienić podejście do edukacji, bo niezbędne jest wykształcenie pracowników, których już powinniśmy mieć z siebie, a nie ich "importować". 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
13:04 Agnieszka Durlik i Elżbieta Mączyńska gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Agnieszka Durlik i Elżbieta Mączyńska gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Eksperci PIE: polski rynek pracy musi dostosować się do potrzeb starszych pracowników

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 13:00
W związku z wydłużaniem się średniego okresu aktywności zawodowej w UE wzrośnie znaczenie tzw. zarządzania wiekiem, które polega m.in. na niedyskryminowaniu starszych pracowników względem młodszych oraz umożliwianiu im elastycznych warunków zatrudnienia - twierdzi Polski Instytut Ekonomiczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobre informacje z rynku pracy. Co piąta firma chce zwiększyć zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2020 13:30
Sytuacja w zatrudnieniu się poprawia, niemal co piąta firma (ponad 17 proc.) planuje zwiększyć zatrudnienie – wynika z najnowszej, sierpniowej, edycji badania "KoronaBilans MŚP". W poprzedniej edycji badania takie deklaracje składało 14,8 proc. firm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W ramach postojowego wypłacono już 5 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 12:14
Blisko 5 mld zł trafiło na konta osób samozatrudnionych i zleceniobiorców z tytułu świadczenia postojowego – przekazała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska. Wypłacono dotąd łącznie około 2,5 mln świadczeń.
rozwiń zwiń