X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: współpraca gospodarcza z Litwą wciąż nie jest do końca wykorzystana

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 11:11
Relacje gospodarcze Polski i Litwy, choć nie są dla nas kluczowe, to jednak są ważne ze względu na bliskość położenia, warunki konkurencji czy możliwość otwarcia innych rynków nadbałtyckich dla naszych przedsiębiorców - mówił dyrektor polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak, odnosząc się w audycji "Rządy Pieniądza" do rozpoczętego dziś wirtualnego polsko-litewskiego kongresu gospodarczego, towarzyszącego wizycie na Litwie Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą
Prezydent Andrzej Duda z prezydentem Litwy Gitanasem NausedąFoto: Twitter/Gitanas Nauseda

- Trzeba pamiętać o asymetrii w wymianie handlowej. Dla Litwy Polska jest trzecim partnerem handlowym po Rosji i Łotwie, a być może po zrealizowaniu większej liczby projektów transgranicznych mamy szansę przesunąć się na drugą pozycję. Z powodów politycznych nie zawsze jest naszym krajom po drodze, ale z powodów gospodarczych jesteśmy istotnym partnerem dla Litwy, także jeśli chodzi o ekspansję litewskich firm na inne rynki europejskie – mówił Piotr Arak.

Dodał, że nasz północno-wschodni sąsiad potrzebuje tak dużego rynku jak Polska, żeby oferować swoje towary i usługi. Stanowimy też dla Litwy ważny punkt, jeśli chodzi o logistykę, która w Unii Europejskiej jest istotnym elementem i wkładem litewskiej gospodarki do całej Wspólnoty.

Litwa to mały rynek 

- My często konkurujemy na tym rynku z litewskimi finansami, ale one wykorzystują też polskich partnerów w naszym kraju. Wszelka kooperacja jest bez wątpienia korzystna, żeby zwiększyć wartość dodaną. Litwa też jest tym krajem, który obok Polski będzie mniej dotknięty recesją w ciągu 2020 r., co też daje trochę optymizmu w porównaniu z resztą Europy, jeśli chodzi o gospodarkę i odbudowę po pandemii - stwierdził Piotr Arak.

Drugi gość audycji, Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millenium zaznaczył, że Litwa ma zaledwie niespełna 3 mln mieszkańców i dlatego potencjał biznesowy jest tam mocno ograniczony. A udział polskiego eksportu na Litwę to zaledwie 1,5 proc.

- Choć nie jest to dla nas partner kluczowy, to jednak też ważny, bo pozwala zróżnicować rynki zbytu dla polskich przedsiębiorców. Obecność na Litwie może też być furtką dla polskich firm do krajów bałtyckich. Np. mała, litewska gospodarka nie ma swoich linii lotniczych, więc część polskich firm może i w tym aspekcie wykorzystywać Litwę i szerzej kraje bałtyckie do ekspansji na inne regiony. Są to więc ważne, choć uzupełniające relacje gospodarcze dla Polski - mówił Grzegorz Maliszewski.

Sporny CIT od spółek komandytowych

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do omawianego dziś w Senacie projektu ustawy nakładającej obowiązek płacenia podatku CIT od spółek komandytowych, który dotychczas odprowadzały jedynie PIT.

Jak podkreślił Piotr Arak, jest to istotny element porządkowania systemu podatkowego, domykania go, choć pewnie można dyskutować o terminie jego wejścia w życie.

- Poprzedni rząd też próbował przygotować podobny projekt dotyczący opodatkowania spółek komandytowych (…). Doskonale rozumiem problem przedsiębiorców, że będą musieli teraz płacić podatek korporacyjny w Polsce, ale chyba wydłużenie terminu wejścia w życie tego podatku do maja przyszłego roku da właściwy okres dostosowawczy. Powinni też byli się tego w końcu spodziewać – argumentował Piotr Arak.

W opinii Grzegorza Maliszewskiego oczywiste jest, że przedsiębiorcy zawsze przeciwstawiają się podatkom.

- Obiektywnie rzecz biorąc, stawki podatkowe dla firm w Polsce, w porównaniu z innymi krajami, są relatywnie niskie. Można było się raczej zastanowić nad terminem i formą wprowadzenia tego rozwiązania. W Polsce większym problemem jest słaba przejrzystość systemu podatkowego – zaznaczył Grzegorz Maliszewski.

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
12:40 Grzegorz Maliszewski i Piotr Arak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Grzegorz Maliszewski i Piotr Arak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska branża meblarska celuje w największy rynek świata. Czy pokona Chiny?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 17:43
Jak podbić największy rynek mebli na świecie, czyli Stany Zjednoczone, opanowany w dużej mierze przez chińskich producentów, mówił w radiowej Jedynce dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sejm: burzliwa debata nad CIT-em dla spółek komandytowych. Rząd nie przekonał opozycji

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 17:01
W sejmie posłowie zajmowali się w środę projektem resortu finansów, który przewiduje m.in. opodatkowanie CIT-em spółek komandytowych. Chodzi o zmiany w kilku ustawach podatkowych, które - zdaniem rządu - zmniejszą obciążenia podatkowe małych firm. Według opozycji, która chce odrzucenia projektu - nie jest on korzystny dla mniejszego biznesu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska żywność ceniona na świecie. Eksportujemy jej coraz więcej

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 16:21
Wartość eksportowanych towarów rolno-spożywczych z roku na rok rośnie. Od stycznia do sierpnia br. sprzedaż polskiej żywności osiągnęła wartość 21,9 mld euro tj. była o 6 proc. wyższa niż rok wcześniej - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska wiodącym producentem gęsiny w UE. Nasze produkty trafiają nawet do Hongkongu

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 09:00
Polska jest jednym z ważniejszych producentów gęsiny w Unii Europejskiej; w latach 2015-2019 przedsiębiorcy wyeksportowali 17-22 tys. ton tego mięsa, głównie do Niemiec. W ostatnich latach widać dynamiczny wzrost pogłowia gęsi w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie firmy na azjatyckich rynkach perspektywicznych. PAIH wspiera eksporterów

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 09:30
– Chcemy zmieniać dotychczasowe tendencje obecności naszych firm głównie w krajach zachodnich, ważne są dla nas rynki perspektywiczne, czyli region Azji Południowo-Wschodniej – ocenia Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Wymiana handlowa w tej części świata może wzrosnąć do 22 mld dolarów do 2023 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nadwyżka w handlu zagranicznym. Znamy dane GUS za wrzesień

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 15:00
Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po wrześniu wynosiła 7,5 mld euro - podał Główny Urząd Statystyczny. Wartość eksportu wyrażona w euro sięgnęła 169,9 mld euro i była niższa o 4 proc. licząc rdr, a wartość importu wyniosła 162,4 mld euro, po spadku o 8 proc.  
rozwiń zwiń