X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wiceminister Tomanek: pomoc państwa dla przedsiębiorców to zobowiązanie finansowe dla całego społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2021 10:30
Wsparcie dla gmin górskich, potrzeba bezpiecznego, ale jak najszybszego otwierania gospodarki, aby ograniczać obciążanie - niezbędnym dziś, ale jednak długiem - wszystkich Polaków oraz perspektywy polityki przemysłowej kraju na kolejne kilkanaście i więcej lat to tematy dzisiejszej audycji "Rządy Pieniądza" z udziałem wiceministra rozwoju, pracy i technologii Roberta Tomanka.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Konektus Photo

Odnosząc się do wsparcia dla ok. 200 gmin górskich na kwotę ok. 2 mld zł przedstawioną wczoraj przez wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina wiceminister Tomanek zauważył, że przecież możliwości państwa są ograniczone, a pieniądze na wsparcie nie biorą się znikąd.

- Potrzeby gmin górskich na pewno są większe niż te, które jesteśmy w tej chwili zaspokoić. Naturalne procesy gospodarcze zderzają się ze skutkami lockdownu, co dotyczy nie tylko Polski. Trzeba rozejrzeć się dookoła, zobaczyć jak silne są lockdowny np. w Niemczech, Czechach. Obroty firm oczywiście spadają, ale trzeba mieć też świadomość, że pomoc, którą przekazuje rząd, to nie jest pomoc rządu, tylko polskiego państwa, nas wszystkich. Finansujemy to z długu publicznego. Im więcej damy pomocy, tym większe będzie ryzyko inflacyjne, ryzyko podwyższania podatków. Państwo jest wspólne – powiedział wiceminister Tomanek.


Shutterstock prawo egzamin adwokacki 1200.jpg
Ruszyły prace nad tarczą prawną, która ma ułatwić procedury inwestycyjne i likwidować bariery administracyjne

Co z handlowymi galeriami?

Mówiąc o propozycji Ministerstwa Rozwoju w kwestii otwarcia od 18 stycznia galerii handlowych, wiceminister Tomanek powiedział, że będę one zamknięte do końca stycznia.

- Jak najszybsze odmrażanie sektorów gospodarki jest niezbędne dla funkcjonowania państwa, dochodów budżetu. Dlatego ministerstwo cały czas za tym lobbuje. Jednocześnie cały czas trzeba mieć świadomość, że zamknięcia, które następują na wniosek Ministerstwa Zdrowia, są po to, żeby zmniejszyć możliwość zarażenia się koronawirusem. Nie chodzi nawet o to, że ludzie zarażą się na basenie czy siłowni, tylko o to, że wychodzą z domu, co zwiększa ryzyko zakażeń – argumentował wiceminister Tomanek.

Wskazał na lockdown w Wielkiej Brytanii, gdzie wręcz nie można wychodzić z domu. Podobnie w Niemczech. Jednak, jak zaznaczył, "im dłużej będą trwały zamknięcia, tym gorzej będą się rysowały prognozy gospodarcze na ten rok".


cyfryzacja 1200.jpg
Eksperci: środki z UE powinny być wydane także na cyfryzację gospodarki

Nowa Polityka Przemysłowa 

Gość "Rządów Pieniądza" mówił również o projekcie nowej Polityki Przemysłowej Polski do roku 2030, która już jest poddawana wstępnym konsultacjom. Docelowo ma być szczegółowo dyskutowana z przedstawicielami przedsiębiorców i opracowana w formie Białej Księgi. Wskazany termin prac nad nią to koniec kwietnia 2021 r. Jedną z osi polityki przemysłowej ma być cyfryzacja i innowacyjność.

- Dziś pozom wydatków na badania i rozwój systematycznie rośnie. Od 0,6 proc. PKB w 2016 r. do 1,3 proc. obecnie to dość duża dynamika, choć oczywiście sporo brakuje nam do najbardziej innowacyjnych gospodarek. Co ciekawe Polska jest jednak liderem, jeśli chodzi o udział firm prywatnych w wydatkach na B+R. Jest to m.in. efekt ulg podatkowych, ale można jeszcze szukać tej tendencji w wydatkach Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Tam  można szukać nowych instrumentów finansowych dla pobudzenia innowacyjności – podkreślił wiceminister Tomanek.

Głos przedsiębiorców będzie pomocny

Wiceminister wyjaśnił, że to, jakie będą konkrety, będzie zależało od propozycji przedsiębiorców. Rząd zaproponował tylko pewne ramy.

- Istotne jest to, że chcemy budować gospodarkę po COVID-19 nie w perspektywie kilku lat, ale do roku 2030 plus. Cyfryzacja i budowanie przemysłu 4.0 to jedna z dość oczywistych wizji rozwojowych przemysłu – stwierdził wiceminister.

Wskazał też na takie osie polityki przemysłowej jak: lokalna produkcja przemysłowa, polityka zielonego ładu, współpraca sektora prywatnego z państwem czy nowoczesne społeczeństwo.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
22:28 Robert Tomanek wiceminister rozwoju ("Rządy Pieniądza" PR24, Anna Grabowska) Robert Tomanek, wiceminister rozwoju ("Rządy Pieniądza" PR24, Anna Grabowska)

 

PR24/Anna Grabowska/sw  

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wsparcie dla przedsiębiorców w związku z pandemią. Resort finansów wydłuża gwarancje płynnościowe BGK

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 14:55
Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński wydłużył o pół roku, do 30 czerwca 2021 r., program gwarancji płynnościowych Banku Gospodarstwa Krajowego - poinformowało Ministerstwo Finansów. W czwartek podpisano aneks do umowy między MF a BGK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wsparcie dla firm z 38 branż. Borys: w 18 bankach będzie można składać elektroniczne wnioski o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2020 16:24
Mikrofirmy mogą liczyć na 18 tys. lub 36 tys. zł subwencji na zatrudnionego w ramach tarczy finansowej PFR 2.0. Wnioski o pomoc będą rozpatrywane tak szybko, jak w tarczy 1.0 - poinformował prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: szybkie szczepienia napędzają optymizm przedsiębiorców, mogą zachęcić do inwestowania i stabilizacji zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 10:30
Rosnący optymizm przedsiębiorców związany z rozpoczętym już programem szczepień to szansa na rozwój inwestycji szczególnie potrzebnych przy wychodzeniu z kryzysu. Ten optymizm jest też ważny przy decyzjach dotyczących zatrudnienia pracowników - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich i Adam Ruciński z firmy BTFG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin o tarczach finansowych: do 45 branż trafi kwota ponad 20 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2021 09:27
– Poszczególne firmy będą dostawały kwoty naprawdę znaczące. Generalnie rzecz biorąc polska gospodarka w pandemii daje sobie radę relatywnie dobrze na tle innych krajów europejskich – mówił w Programie 3 Polskiego Radia Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.
rozwiń zwiń