X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: kolejne wsparcie dla zamkniętych branż ratuje życie i pracę

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 11:30
Działania rządu wspierające przedsiębiorców uratowały już niemal 7 mln miejsc pracy, ale inflacja obniża ich zdolności nabywcze. Poziom naszych dochodów wzrósł w ostatnich latach, choć nadal jest dwa razy niższy niż na Zachodzie - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej Mariusz Adamiak z PKO BP.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Andrey_Popov

Najnowsze wsparcie rządowe z tarczy branżowej dla zamkniętych branż to kwota ok. 30 mld zł. Dotychczasowa pomoc państwa przekroczyła już sumę 202 mld zł, co pozwoliło uratować ok. 9,6 mln miejsc pracy. Nowa pomoc dla firm obejmie również branżę beauty oraz sklepy handlujące artykułami elektrycznymi, meblami, artykułami sportowymi. Pomocą będzie wprowadzenie obligatoryjnych obniżek czynszu dla najemców powierzchni handlowych w galeriach, najpierw o 80 proc, a następnie o 50 proc.

- Wsparcie zamkniętych firm jest niezbędne. Zatrudnieni w nich mają przestoje, prowadzący działalność jej nie realizują, a obciążenia się pojawiają. Ważne jest nie tylko, żeby pomoc trafiała jak najszerzej, ale również w oparciu o jak najmniej sformalizowane wnioski. Ale ostatecznie najważniejsze jest podjęcie wszystkich możliwych działań, aby te biznesy uruchomić. Tu nadzieja w programie szczepień – mówiła Agnieszka Durlik.

W opinii Mariusza Adamiaka rozwagi wymagają rozwiązania dotyczące obniżania czynszu. Część wynajmujących może przecież spłacać kredyty, a wynajem może być jedynym źródłem ich dochodów. Z drugiej strony, zdaniem eksperta, małe firmy mają zawsze mniejszą siłę przetargową. Najem lokali jest dla nich ogromnym obciążeniem, gdy nie mogą prowadzić normalnej działalności.

Co z inflacją? 

Kolejny poruszony przez gości "Rządów Pieniądza" temat dotyczył inflacji oraz siły nabywczej Polaków.

Według GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu wzrosły rok do roku o 3,2 proc., a w stosunku do lutego br. o 1,0 proc. Z kolei przeciętny dochód rozporządzalny w Polsce na osobę w 2020 r. wyniósł 1919 zł.

- Niepewność związana z zamykaniem i otwieraniem przedsiębiorstw, wydatki poniesione przez firmy na przystosowanie się do wymogów sanitarnych czy zaburzone łańcuchy dostaw oznaczają wzrost cen. Pytanie, jak długo inflacja się utrzyma. Jej ważnym elementem są ceny paliw i energii elektrycznej. Pierwsze są elementem zewnętrznym, a drugie – wynikiem polityki fiskalnej państwa. Rząd może mieć sporo do powiedzenia np. w kwestii cen paliw będących składnikiem cenowych, wszystkich produktów końcowych – mówiła Agnieszka Durlik.

Zaznaczyła, że w Warszawie znacznym problemem będzie dla rodzin podwyżka cen wywozu śmieci, która odbije się mocno na portfelach mieszkańców stolicy.

Zarobki wciąż mniejsze niż na Zachodzi

- Wciąż jesteśmy stosunkowo ubogim krajem na tle UE, choć wzrost środków do dyspozycji gospodarstw domowych od 2005 r. średnio rocznie wynosił ok. 3,5 proc., co dało łącznie ok. 60 proc. średniej unijnej. W ostatnich latach ten wzrost był bardziej wyraźny - wyjaśniał Mariusz Adamiak.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
13:29 Agnieszka Durlik i Mariusz Adamiak gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Agnieszka Durlik i Mariusz Adamiak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

Ponad 670 mld euro na walkę z koronawirusem. Parlament Europejski zatwierdził program RRF

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:25
Parlament Europejski zatwierdził Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), który ma pomóc państwom Unii Europejskiej radzić sobie ze skutkami pandemii COVID-19. Pula środków to ponad 670 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKB wróci do trendu sprzed pandemii? Optymizm ekonomistów banku centralnego

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2021 09:47
Ekonomiści NBP zaczęli wierzyć w powrót PKB do trendu sprzed pandemii, a wyższa ścieżka inflacji odzwierciedla ten bardziej optymistyczny scenariusz - napisali w analizie eksperci Banku Pekao, odnosząc się komunikatu NBP po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Krajowy Plan Odbudowy to sposób na uodparnianie polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2021 12:30
Krajowy Plan Odbudowy jest jednym z elementów funduszy unijnych, z których w najbliższych latach będzie mogła korzystać Polska. W styczniu i lutym we wszystkich 16 województwach odbyły się konsultacje projektu Umowy Partnerstwa na lata 2021-2027. W tej puli w ramach funduszy polityki spójności oraz Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jest 76 miliardów euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister finansów: dług publiczny w 2020 roku był niższy od planowanego

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 10:00
Minister finansów Tadeusz Kościński ocenia, że na koniec 2020 r. dług publiczny nie przekroczył najprawdopodobniej 50 proc. PKB według definicji krajowej i 60 proc. według definicji UE.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dłuższe obostrzenia oznaczają kontynuację tarczy branżowej. Polska ma mocne fundamenty makroekonomiczne

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2021 16:15
Jeżeli obostrzenia w związku z sytuacją epidemiczną będą dalej przedłużane, tarcza branżowa będzie również przedłużana – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał również, że Polska otrzymała pozytywną ocenę wiarygodności i wypłacalności agencji Fitch pomimo koronakryzysu.
rozwiń zwiń