X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: część przedsiębiorców nie akceptuje już zamknięcia gospodarki, niestety przechodzą do szarej strefy

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:40
Po roku pandemii i kryzysu w gospodarce część przedsiębiorców nie godzi się już z obostrzeniami i świadomie je łamie, przechodząc do szarej strefy. To może negatywnie wpłynąć na rynek także w przyszłości - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka z Banku Pocztowego i Bogdan Wyżnikiewicz reprezentujący Instytut Prognoz i Analiz Gospodarczych.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Elnur/shutterstock

Zgodnie z wczorajszą decyzją rządu, lockdown polskiej gospodarki został wydłużony do 18 kwietnia. Zasadniczą przyczyną jest zajętość łóżek tzw. covidowych w szpitalach oraz respiratorów na poziomie ok. 80 proc. Istotnie wzrasta również śmiertelność chorych na COVID-19. Stąd działania mające maksymalnie ograniczyć mobilność społeczną i tym samym przenoszenie wirusa.

Jak długo będzie trwało zamrożenie gospodarki?

Rząd może jeszcze obostrzenia utrzymywać, a nawet zaostrzać. Pytanie tylko, czy przedsiębiorcy to wytrzymają. Słyszymy przecież, że zakłady, które powinny być zamknięte, jednak działają, usługi, które nie powinny funkcjonować, są świadczone. Wygląda więc na to, że przedsiębiorcy nie akceptują już  zamknięcia - wyjaśniała Monika Kurtek.

Jej zdaniem jest tylko niewielka nadzieja, że po 18 kwietnia część usług zostanie ponownie uruchomionych, mimo że sugeruje to rzecznik rządu. Dopiero bowiem efekt Świąt Wielkanocnych pokaże nam, jak wygląda faktyczna, nowa fala zakażeń, a będzie to dopiero przyszły tydzień.

- Jeśli więc nastąpi jakiekolwiek poluzowanie gospodarki, to raczej pod koniec kwietnia, a nawet w maju. Możemy spodziewać się obowiązywania dużego pakietu obostrzeń – mówiła Monika Kurtek.

Ucieczka od składek na ZUS i podatków w "szarą strefę"?

W opinii Bogdana Wyżnikiewicza łamanie zasad lockdownu po trosze wynika z tego, że przedsiębiorcy już oswoili się z pandemiczną sytuację i radzą sobie z tym na różne sposoby. Jedną z nich jest funkcjonowanie w szarej strefie, które może pozostać na dłużej.

- Jeżeli jest formalny zakaz działalności danej branży, to nie raportuje się przychodów, nie trzeba płacić składek na ZUS, innych kosztów stałych. Jak się jednak popatrzy na całość gospodarki, to ona nadal normalnie funkcjonuje. Przedsiębiorcy dostosowali się do trudnych warunków – mówił Bogdan Wyżnikiewicz.

Gość audycji wskazywał na takie przykłady jak: transport, logistyka, które świadczą o tym, że w gospodarce wciąż wiele się dzieje. Dzieli się ona coraz bardziej na szarą strefę w usługach i te branże, które wręcz na pandemii skorzystały, jak chociażby te, które związane są z zaopatrzeniem w środki medyczne i profilaktyką COVID-19.

Kiedy wrócimy do normalnej gospodarki?

Gość audycji "Rządy Pieniądza" wyraził optymizm, jeśli chodzi o powrót do takiej gospodarki, jaką znaliśmy przed pandemią.

- Np. zamrożenie turystyki oznacza, że ludzie się nie przemieszczają, a przecież to powoduje zakupy, więc dochodzi do wyhamowania także w tym sektorze (…). Faktycznie mamy ciągle mniejszy udział usług w PKB niż na Zachodzie, co pozwala naszej gospodarce lepiej przetrwać kryzys, ale jeśli ograniczenia będą się przedłużać, to zaczną być widoczne tzw. skutki ciągnione, czyli wpływające na inne branże - argumentował Bogdan Wyżnikiewicz.

W opinii Moniki Kurtek musimy pamiętać, że w niektórych krajach na świecie w zasadzie już zaczyna się IV fala epidemii. To powoduje, że przedsiębiorcy cały czas oczekują pomocy, ale ta nie może płynąć od państwa w nieskończoność.

Goście "Rządów Pieniądza" analizowali też przyszłość kursu złotego i jego powiązanie z sytuacją "frankowiczów". Wskazywali wprost, że wyrok korzystny dla tych ostatnich będzie niekorzystny nie tylko dla banków, ale może wpłynąć negatywnie także na całą gospodarkę.

 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


Posłuchaj
21:19 Monika Kurtek i Bogdan Wyżnikiewicz gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Monika Kurtek i Bogdan Wyżnikiewicz gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

 

Czytaj także

Wiceminister Olga Semeniuk: pomoc dla firm będzie proporcjonalna do skali lockdownu polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2021 17:00
- Wciąż mamy nadzieję, że nie dojdzie do ogłoszenia lockdownu podobnego do tego sprzed roku. Ale jeżeli do niego dojdzie, wtedy polskie firmy otrzymają pomoc od państwa - powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Coraz mniej obawiamy się utraty pracy, wciąż jednak boimy się o zdrowie bliskich. Nowy raport Deloitte

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 12:20
Maleje liczba Polaków, którzy boją się utraty pracy przez pandemię, ale wciąż wysoki jest poziom lęku, jeśli chodzi o przyszłość finansową – spłata kredytów niepokoi zdecydowaną większość osób. Najbardziej jednak obawiamy się o zdrowie bliskich - wynika z raportu Deloitte o nastrojach konsumenckich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kody PKD nie powinny być głównym kryterium wsparcia dla firm". Apel rzecznika MŚP do Jarosława Gowina

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2021 10:12
Rzecznik MŚP Adam Abramowicz apeluje do wicepremiera, szefa MRPiT Jarosława Gowina o to, aby wsparcie dla przedsiębiorców było udzielane w oparciu o prowadzoną przez nich działalność, a nie według kryterium przeważającego kodu PKD.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Borys: przełom maja i czerwca pokaże stan gospodarki. Wiele zależy od programu szczepień

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2021 17:30
- Mamy nadzieję, że dotychczasowe formy pomocy ze strony państwa pomogą firmom przetrwać do drugiej połowy roku. Roczna prognoza wzrostu PKB powyżej 4 procent jest wciąż możliwa - powiedział Paweł Borys prezes Polskiego Funduszu Rozwoju audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tarcza branżowa obejmie kilkaset tysięcy kolejnych firm. Rząd wydłuża listę kodów PKD

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2021 09:47
Tarcza branżowa będzie wydłużona na kwiecień i rozszerzona o kilkanaście nowych kodów PKD, obejmujących m.in. sklepy budowlane, meblowe, elektroniczne, sportowe i branżę beauty – poinformowało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Wsparcie będzie mogło trafić nawet do 420 tys. firm zatrudniających ok. 1,4 mln osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Decyzja o przedłużeniu Tarczy Branżowej w przyszłym tygodniu. Więcej firm ma szansę na wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 13:44
Przedłużeniem Tarczy Branżowej i rozszerzeniem jej o kolejne kody PKD rząd zajmie się najpewniej w przyszłym tygodniu. Właśnie trwają prace nad przygotowaniem odpowiedniego rozporządzenia - poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski rynek pracy ma dobre perspektywy. Warunkiem jest wysoki poziom zaszczepienia przeciw COVID-19 społeczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 18:00
- Jeżeli pandemia wygaśnie do końca roku, dobre perspektywy polskiego rynku pracy powinny zostać utrzymane. Dlatego tak wiele zależy od procentowego poziomu podania Polakom szczepionki przeciw COVID-19 - powiedziała dr Edyta Wojtyla z Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń