X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: 5 proc. wzrost gospodarczy w 2021 r. to perspektywa pewna, a nawet nieco konserwatywna

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 11:00
Wzrost gospodarczy w Polsce w dwóch najbliższych latach z pewnością wyniesie ok. 5 proc. lub więcej. Wiele będzie zależało od rozwiązań przewidzianych w Polskim Ładzie, które wpłyną na poziom inwestycji, odbudowę handlu, usług i konsumpcji -  mówili w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści: prof. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana i prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/tadamichi

Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wzrost PKB w Polsce wyniesie 4,4 proc. w 2021 r., 4,8 proc. w 2022 r. i 5,6 proc. w 2023 r. Inflacja w 2021 r. sięgnie średnio 3,6 proc., przekraczając wskaźnik celu inflacyjnego NBP tj. 2,5 proc. przez co najmniej 9 kwartałów.

- Prognoza PIE wykonana jest konserwatywnie, i dobrze. Jeśli bowiem wzrost będzie wyższy, a tak sądzę, to będziemy się cieszyli. Opinie ekspertów z Europy Zachodniej mówią nawet o wzroście 8 proc. w Polsce - podkreślił prof. Zbigniew Krysiak.

W jego opinii taki optymizm nie dziwi, ponieważ polska gospodarka już nabrała dużej dynamiki a przecież jeszcze jesteśmy w procesie wychodzenia z pandemii. Dodał, że startujemy oczywiście z niższego nominalnie poziomu PKB, co powoduje, że dynamika wzrostu powinna być większa.

Wzrost optymizmu

Gość audycji zaznaczył też, że na tę dynamikę wpływa poziom optymizmu przedsiębiorców, który ostatnio wzrósł o ok. 7 pkt. proc. w stosunku do okresu sprzed pandemii i o 15 pkt. proc. wobec poziomu z okresu lockdownu.

- Wszystko to uzasadnia tezę, że wzrost będzie wyższy niż prognozuje PIE, choć może nie dwuprocentowy. Może to być średnio w kolejnych 3 latach poziom 8 proc. – ocenił prof. Zbigniew Krysiak.

- Składowe PKB to zarówno konsumpcja, inwestycje, eksport, jak i usługi oraz przemysł. Szacunki PIE oceniam zatem jako konserwatywnie realne, ale do konkretnych liczb bym się nie przywiązywał. Wiele finalnie będzie bowiem zależało od tego, co zostanie zapisane w Polskim Ładzie, o czym dowiemy się pewnie na wakacje, jeśli nawet nie jesienią - uznał natomiast prof. Konrad Raczkowski.

Jego zdaniem im bardziej rozwiązania ustawowe będą uproszczone, tym bardziej będą mogły być szeroko stosowane i będą wpływały na poziom dochodów podatkowych.

Inflacja to uboczny skutek pandemii?

- Druga kwestia to to, ile osób zechce kontynuować przechodzenie do nowego systemu, mając alternatywę. Dobrze zatem, że teraz to przeliczamy, bo od tego zależy, czy będziemy mieć rozwój, czy tylko krótkoterminowy wzrost. Wzrost naszego PKB moim zdaniem osiągnie 4,5-5 proc. – analizował prof. Konrad Raczkowski.

- Nie kwestionowałbym poziomu inflacji i jej perspektywy wskazanej przez PIE. Nie możemy też patrzeć, że poziom inflacji w niektórych państwach Europy jest niższy, bo tam i poziom stop procentowych jest niższy, a nawet mamy tam do czynienia z ogromnym problemem stóp ujemnych - powiedział prof. Zbigniew Krysiak.

Wskazał, że zawsze jeśli zbliżamy się do zerowego poziomu stóp procentowych, to należy się niepokoić, bo to znaczy, że kapitał tak lokowany nie znajduje lepszych miejsc do inwestowania w relacji stopa zwrotu - ryzyko. 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.

Posłuchaj
12:59 Konrad Raczkowski i Zbigniew Krysiak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24) Konrad Raczkowski i Zbigniew Krysiak gośćmi "Rządów Pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw