X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: na ten moment należało spodziewać się utrzymania niskich stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 11:00
Decyzja RPP, która utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 0,1 proc. nie była specjalnie zaskakująca. Można było spodziewać się, że prezes NBP Adam Glapiński powtórzy wcześniejsze poglądy, że inflacja jest wynikiem przede wszystkim czynników zewnętrznych – mówili goście "Rządów Pieniądza": Mariusz Adamiak z PKO BP i dr Sławomir Dudek z FOR.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Opinie co do skutków obecnej polityki pieniężnej ekonomiści biorący udział w gospodarczej audycji PR24 mieli różne, szczególnie jeśli chodzi o zagrożenie inflacją.

- Prezes NBP stopi na stanowisku, że jest zbyt wcześnie, aby zmieniać naszą ultra łagodną politykę monetarną. Mamy w ujęciu realnym, czyli po doliczeniu bieżącej inflacji, chyba najniższe stopy procentowe na świecie. Większość członków RPP uważa, że taka polityka sprzyja obecnie naszej gospodarce – zaznaczył Mariusz Adamiak.

Jego zdaniem są argumenty, które potwierdzają stanowisko Rady Polityki Pieniężnej takie jak fakt, że ożywienie gospodarcze, choć szybkie i mocne, jest wciąż cały czas niepewne. Zależy ono też od sytuacji na świecie. Dlatego też zresztą nie tylko polski bank centralny, ale również EBOR czy amerykański FED i inne, ostrożnie podchodzą do tego tematu.

Stopy procentowe

- Z drugiej jednak strony bardzo niskie stopy procentowe powoduje, że ludzie desperacko szukają sposobów na ulokowanie swoich pieniędzy z czym wiążą się ryzyka. Np. alternatywne lokaty czy to w nieruchomości, czy w inne instrumenty finansowe nie zawsze mogą być odpowiednie dla oszczędzających. Tu jest największe ryzyko – oceniał Mariusz Adamiak.

Zdaniem dr Sławomira  Dudka RPP na dziś dylemat, ale trzeba powiedzieć jakie są rzeczywiste koszty rosnącej inflacji.

- Według naszych wyliczeń na obecnych niskich stopach procentowych i przy obecnej inflacji,  biedniejsza część gospodarstw domowych traci ponad 5 mld zł rocznie. To ok. 40 proc. najmniej zarabiających – wyliczał dr Sławomir Dudek.

Wyjaśniał też, że na niskich stopach korzystają raczej bogaci, bo to przede wszystkim oni biorą wysokie kredyty i na nich korzystają poprzez ich relatywnie niższe oprocentowanie. Podkreślił, że "stąpamy po cienkiej czerwonej linii". Jeśli bowiem, jak dowodził, inflacja się utrzyma, a po odjęciu cen energii i żywności, wynosi ona u nas 5,2 proc., podczas gdy w UE to nieco ponad 1 proc., a na Węgrzech 2,5 proc.

Ceny mieszkań

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również opinii prezesa NBP w sprawie cen mieszkań.

- Nie mamy jeszcze bańki na rynku mieszkaniowym. Jeżeli porównamy ceny z zagranicznymi czy w stosunku do dochodu rozporządzalnego, nie ma sytuacji, który powinna bardzo niepokoić. Ale jest on jednak rozgrzany. Zwykli ludzie, którzy potrzebują mieszkania biorą kredyty hipoteczne i je kupują. I tak powinni być. Ale są też tacy którzy kupują je jako alternatywę do oszczędności, bo w bankach mają zerowe oprocentowanie. Nie jest to tragedia, choć jeśli robi się z tego zbyt mocny trend to on tworzy sztuczny popyt, który później może skutkowe nawisem podażowym i gwałtowną korektą cen na rynku – wyjaśniał Mariusz Adamiak.

Ceny podnoszą zagraniczni inwestorzy

Za szczególnie niebezpieczny uznał jednak rosnące zakupy mieszkań w Polsce przez fundusze inwestycyjne, także zagraniczne, które chcą przeznaczać je na wynajem. To może powodować wzrost kosztów mieszkań i usług budowlanych.

W opinii dr Sławomira Dudka po wprowadzeniu gwarancji kredytowych, o których mowa w Polskim ładzie, popyt na mieszkania jeszcze wzrośnie. Podobnie było w Stanach Zjednoczonych, co doprowadziło do kryzysu finansowego.

- Cały rynek budowlany będzie zaraz rozgrzany inwestycjami publicznymi, budową biurowców. Dodajmy do tego jeszcze element popytowy i niskie stopy procentowe. A dla osób nie najbogatszych wzrost ich procentowania będzie istotny. Przy wzroście stóp o 1,5 pkt proc. odsetki wzrosną o 50 proc. – wyliczał dr Dudek.

Zdaniem Mariusza Adamiaka, biorąc pod uwagę rosnące płace, coraz lepszą sytuację materialną gospodarstw domowy oraz rosnącą gospodarkę, taka sytuacja nie powinna rodzić istotnych problemów ze spłatą kredytów hipotecznych.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska.


Posłuchaj
22:05 Mariusz Adamiak i Sławomir Dudek gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Mariusz Adamiak i Sławomir Dudek gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Zobacz więcej na temat: GOSPODARKA

Czytaj także

Unijne certyfikaty covidowe podpisane. Mają ułatwić podróżowanie po Europie bez kwarantanny

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 12:00
Przepisy dotyczące certyfikatów covidowych podpisane, a zatem otwarta jest droga do wprowadzenia ich od 1 lipca. Dokumenty mają ułatwić podróżowanie już w te wakacje po Europie bez konieczności poddawania się kwarantannie. Będą one zawierać informacje o szczepieniu, lub negatywnym wyniku testu, bądź przebytym zakażeniu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy aktywowali już ponad 1,7 mln bonów turystycznych. Na firmy z branży czeka jeszcze 3,5 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 07:33
Polacy aktywowali dotychczas 1,7 mln Polskich Bonów Turystycznych, a ich średnia wartość wyniosła 730 zł. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informuje, że liczba zarejestrowanych firm uprawnionych do realizacji Polskiego Bonu Turystycznego przekroczyła 23 tys. "To wzrost o 21 proc. w porównaniu z lutym bieżącego roku" - zaznaczył resort.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Analitycy PIE: zmienia się podatkowy paradygmat. Daniny rosną na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 09:01
Polski Instytut Ekonomiczny zwraca uwagę w swojej analizie, że poza klasyczną podwyżką stawek podatkowych, różne kraje decydują się na dodatkowe podatki korporacyjne. Największym zmianom - według PIE - podlegają w ostatnim roku obciążenia środowiskowe.
rozwiń zwiń