X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: przed nami spadek bezrobocia i spodziewane podwyżki wynagrodzeń

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2021 10:30
Najbliższe miesiące będą okresem zarówno znacznego wzrostu gospodarczego, jak i malejącego bezrobocia i związanej z tym presji na podwyżkę wynagrodzeń – twierdzili zgodnie goście audycji "Rządy pieniądza": Andrzej Kubisiak – zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego – i Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/GaudiLab

W opinii Jeremiego Mordasewicza nie należy jednak tej presji ulegać, a płaca minimalna może wzrosnąć co najwyżej o ok. 3 proc. Zdaniem drugiego gościa audycji ciągle gonimy, jeśli chodzi o wynagrodzenia, nie tylko kraje Europy Zachodniej, ale też państwa naszego regionu.

Ekonomiści banku Pekao SA prognozują, że jeszcze w II kwartale Polska odrobi straty wywołane pandemią. Wzrost gospodarczy może wynieść nawet 11 proc., a przez 3 najbliższe lata będziemy rozwijać się w średnim tempie ok. 5 proc.

Problemem jest produktywność 

- Odnoszę się do tych szacunków ostrożnie. W ubiegłym roku nasza produkcja zmniejszyła się o 3 proc. W tym roku rząd przewidywał wzrost 4-proc., a więc będziemy zbliżać się do stanu sprzed pandemii. To oznacza, że mamy stracony rok. Kosztem ogromnego zadłużenia państwa utrzymała się stopa bezrobocia, która w ubiegłym roku wynosiła 6 proc. Przewidujemy, że w tym roku się nie zmieni (…). To jest istotne, bo rozwój gospodarczy uzależniony jest od tego, ilu ludzi pracuje i jaka jest produktywność pracy - powiedział Jeremi Mordasewicz.

W jego opinii produktywność w Polsce jest wciąż zbyt niska. Pracuje też zbyt mało osób dorosłych, bo tylko ok. 53 proc. Dlatego pozostaje nam poszukiwanie pracowników za granicą albo robotyzacja, która w małych firmach jest jednak bardzo trudna i jej poziomem na pewno nie uda nam się konkurować.

- 2020 rok to był czas największego kryzysu od 100 lat, a Polska, choć zanotowała recesję na poziomie 3 proc., to jednak miała jeden z czterech najniższych spadków PKB w UE. Prognozy absolutnie zakładają wzrosty, choć wynik 11 proc. na II kwartał może budzić zdziwienie, ale odnosi się on do okresu największego spadku sprzed roku, gdy gospodarka została zatrzymana hamulcem ręcznym - stwierdził Andrzej Kubisiak.

Wiele zależy od Polskiego Ładu

Zdaniem eksperta PIE wiele zależy od tego, jak i w jakim stopniu zostaną zaabsorbowane środki z KPO, a także jak szybko zostaną wdrożone zapisy Polskiego Ładu.

Kolejnym tematem poruszonym w "Rządach pieniądza" była kwestia bezrobocia i wzrostu płac.

Według danych GUS stopa bezrobocia rejestrowanego w maju br. wyniosła 6,1 proc., co oznacza spadek w stosunku do kwietnia o 0,2 proc. W powiatowych urzędach pracy zarejestrowanych było nieco ponad 1 mln osób, czyli o ponad 25,5 tys. mniej niż miesiąc wcześniej.

Jeśli zaś chodzi wynagrodzenia, to część ekonomistów szacuje, że można spodziewać się teraz ich wzrostu nawet o 10 proc. Presję płacową w perspektywie kolejnych miesięcy oceniają oni jako wysoką. Wynagrodzenie minimalne na 2022 r., zaproponowane przez rząd, będzie natomiast podlegało negocjacjom w Radzie Dialogu Społecznego. Jego ostateczna wysokość zostanie podana we wrześniu.

Bezrobocie jeszcze spadnie?

Według Jeremiego Mordasewicza bezrobocie będzie maleć, bo przed nami czas prac sezonowych. Wynagrodzenia zaś będą rosnąć, ale te minimalne nie powinny rosnąć zbyt szybko, gdyż spowodowałyby wzrost kosztów produkcji i niesatysfakcjonujące nakłady na środki trwałe.

- Jeśli spojrzymy na wysokość wynagrodzeń, to jesteśmy w drugiej lidze, nawet na tle państw regionu. Robocza godzina w Polsce to 11 euro, w Czechach - 14 euro, na Słowacji - 13 euro, w Estonii - 13,6 euro - stwierdził Andrzej Kubisiak.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.

Posłuchaj
21:00 Jeremi Mordasewicz i Andrzej Kubisiak gośćmi "Rządów Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) Jeremi Mordasewicz i Andrzej Kubisiak gośćmi "Rządów pieniądza" (Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

Przedsiębiorcy czekają na wzrost gospodarczy po maju. To wynik analizy PIE i BGK

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 09:58
Trzecia fala pandemii i utrzymujący się lockdown części firm spowodowały pogorszenie nastrojów przedsiębiorców; spadły zwłaszcza wskaźniki dot. inwestycji - wynika z Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE i BGK. Według ekspertów majowe odmrażanie może przynieść odbicie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wzrost wynagrodzeń to dobra informacja, ale będzie on generował inflację

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 11:30
Rosnące wynagrodzenia to dowód poprawiającej się sytuacji gospodarcze, ale dziś należy ściśle wiązać je z rosnącą inflacją, którą presja płacone będzie jeszcze zwiększać. Istotne jest też zróżnicowanie płac na rynkach lokalnych i, bardzo teraz widoczne, w różnych sektorach - podkreślali goście audycji "Rządy Pieniądza": dr inż. Piotr Komorowski z UKSW i dr Andrzej N. Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kościński: gospodarce potrzebne są pozytywne impulsy. Będą nimi inwestycje i konsumpcja

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 12:20
Nasz priorytet to stabilne finanse, szybki rozwój polskiej gospodarki i sukcesywny wzrost PKB - powiedział w poniedziałek podczas rozpoczęcia Europejskiego Kongresu Finansowego Online 2021 minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomiści o polskiej gospodarce: w najbliższych latach będzie rosła średnio o 5 proc., ale trzeba pamiętać o zagrożeniach

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2021 13:45
Ekonomiści nie mają wątpliwości – cowidowy problem polska gospodarka ma już za sobą, a co za tym idzie będzie się rozwijać w ciągu najbliższych kilku lat o ok. 5 procent rocznie. To nie oznacza jednak, że nie ma zagrożeń – wśród nich eksperci wskazują groźbę nawrotu pandemii czy utrzymania w ryzach inflacji.
rozwiń zwiń