X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: Czesi nie ułatwiają negocjacji w sprawie Turowa, ale już myślenie o zamknięciu kopalni byłoby absurdem

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 11:00
Nie powinniśmy liczy na to, że negocjacje z Czechami w sprawie kopalni Turów szybko się zakończą. W sprawie jest zbyt wiele interesów i politycznych biznesowych, tak czeskich jak i niemieckich - mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Wojciech Ilnicki, przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W opinii Marcina Roszkowskiego, prezesa Instytutu Jagiellońskiego, absurdalne jest w ogóle myślenie, że jakieś państwo musi zamknąć taką kopalnię jak Turów, bo tak chcą Czesie, ale z  perspektywą jej likwidacji za 10-20 lat trzeba się liczyć.
Kopalnia odkrywkowa Turów, w tle - elektrownia Turów
Kopalnia odkrywkowa Turów, w tle - elektrownia TurówFoto: Lukasz Barzowski/ Shutterstock

- Jako optymista z natury powinienem powiedzieć, że jesteśmy coraz bliżej pozytywnego finału negocjacji z Czechami, ale znając ich naturę zupełnie nie zgadzam się z wypowiedziami, że negocjacje nie mają wpływu na wybory czeskie, które odbędą się jesienią. Dlatego uważa, że przed nami daleka droga. Problem polega na tym, że Czesi co chwila zmieniają warunki i przeciągają negocjacje - powiedział Wojciech Ilnicki.

Marcin Roszkowski zaznaczył, że kiedy kopalnie na pewno trzeba będzie zamknąć bo skoczy się w nich węgiel, ale "na pewno nikt przy zdrowych zmysłach nie zrobi tego po czeskich żądaniach".

Polityka czeska wpływa na to co się dzieje wokół Turowa. Prawdopodobnie zatem przez 2 miesiące nic się nie wydarzy (…). Do tego to miejsce jest trudne, bo to granica trzech państw, dlatego lokalna polityka i ta centralna wpływa na cały region. - argumentował Marcin Roszkowski.

Shutterstock TSUE 1200.jpg
Wyrok TSUE ws. kopalni Turów. Jakub Wiech: zagraża to bezpieczeństwu państwa

Ekspert Instytutu Jagiellońskiego dodał, że warto pamiętać, że elektrownia w Turowie daje ok. 3-4 proc. energii w Polsce. A sama kopalnia i elektrownia Turów miały ostatnio lata oczekiwania na powtórne wejście na rynek. Otworzenie najnowocześniejszego w Europie bloku powoduje, że produkcja energii będzie większa niż 4 proc. i to jest solą w obu unijnych konkurentów z Pragi i Berlina. Jesteśmy też wzorcem jakości w stosunku do kopalni niemieckich i czeskich z regionu, jeśli chodzi o dbałość o ekologię. Energia z Turowa staje się też najtańszą energią w Polsce - wyjaśniał Wojciech Ilnicki.

Przypomniał, że gdy mieliśmy kłopoty z blokiem energetycznym w Bełchatowie i byliśmy zmuszeni do zakupu energii to Niemcy sprzedali nam ją za 5-okrotnie wyższą cenę od standardowej. I taka sytuacja, według gościa "Rządów Pieniądza", miałaby miejsce permanentnie, gdybyśmy znaleźli się w kłopotach po zamknięciu naszych elektrowni czy choćby ograniczeniu ich produkcji.

Wojciech Ilnicki mówił też o tym, kto w imieniu Czechów negocjuje z Polakami. - Jest to niemiecka fundacja im. Franka Bolda, proekologiczna, a tak naprawdę probiznesowa walcząca z różnymi zakładami zagrażającymi polityce Niemiec. To ta fundacja każdorazowo wnosiła do sądu protesty przy okazji koncesji dla kopalni Turów. Dziś to właśnie ona negocjuje w imieniu Czechów. Jest to dla nas podejrzane, szczególnie że elektrownie w okolicy są czeskie przy finansowym współudziale Niemiec – mówił Wojciech Ilnicki.

Marcin Roszkowski dodał, że energetyka oparta na węglu brunatnym jeszcze do nie dawna była najtańsza, ale uwzględnienie kwestii środowiskowych emisji powoduje, że bardzo mocno przekłada się to na ceny produkcji prądu. Dotyczy to nie tylko Polski.


ekologia smog1200.jpg
Spada udział węgla w polskiej energetyce, a rośnie liczba prywatnych producentów prądu

- Energetyka będzie więc w stanie permanentnego kryzysu przez co najmniej 2 dekady – powiedział Marcin Roszkowski zaznaczając, że w przyszłości węgiel będzie wykorzystywany, ale do innych celów niż obecnie.

Z taką przyszłością zgodził się Wojciech Ilnicki zaznaczając jednak,  ze zamykanie kopalni spowoduje, że z rozwoju nowoczesnych technologii opartych na węglu jako Polska nie skorzystamy, a zrobią to inne kraje.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:59 Wojciech Ilnicki z NSZZ "S" w kopalni Turów i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego omawiają spór wokół kopalni ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabo Wojciech Ilnicki z NSZZ "S" w kopalni Turów i Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego omawiają spór wokół kopalni ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

Spada udział węgla w polskiej energetyce, a rośnie liczba prywatnych producentów prądu

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 14:05
Udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji prądu spadł w 2020 roku do poziomu poniżej 70 procent. A liczba prosumentów, czyli użytkowników i prywatnych producentów energii elektrycznej już wynosi 500 tysięcy, co oznacza wzrost o 11 procent w ciągu pięciu lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ważą się losy kluczowej jednostki wytwórczej". Jakub Wiech o sprawie Turowa

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 20:39
-  Jest to temat, który jest szalenie ważny dla naszego kraju. Jest szalenie ważny nie tylko z przyczyn politycznych, ale też gospodarczych, gdyż ważą się tu losy kluczowej jednostki wytwórczej, jednostki generacyjnej, jeśli chodzi o region południowo-zachodniej Polski, która ma niebagatelny wpływ na cały polski system elektroenergetyczny - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, komentując spór Polski i Czech w sprawie kopalni w Turowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: spory na tle klimatycznym będą się nasilały w miarą wzmacniania się polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 10:00
Miejmy nadzieję, że uda się nam porozumieć z Czechami w sprawie kopalni Turów, ale na pewno nie będzie to w najbliższych latach ostatni spór tego rodzaju. Jako coraz silniejsza gospodarka, będziemy musieli zmagać się z bezwzględną walką innych państw, szczególnie sąsiadów, którzy będą bronić swoich interesów. Sprawy klimatyczne będą tu dobrym pretekstem - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i Maciej Wośko  redaktor naczelny "Gazety Bankowej".  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie są łatwe, ale wierzę, że uda się zawrzeć porozumienie". Jacek Sasin o rozmowach z Czechami ws. Turowa

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2021 11:38
Rozmowy z Czechami ws. Turowa są trudne, ale jestem optymistą i wierzę, że uda się zawrzeć porozumienie w tej sprawie - powiedział w poniedziałek minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
rozwiń zwiń