X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Eksperci: brak środków europejskich nie zniszczy naszej gospodarki, ale te pieniądze są nam potrzebne

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 10:00
Tak duża gospodarka jak polska poradziłaby sobie bez europejskich środków na odbudowę. Jednak te pieniądze są nam pilnie potrzebne na inwestycje w transformację energetyczną stanowiącej wspólny punkt polityki unijnej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz ekonomista Marek Zuber.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Blue Planet Studio

Goście audycji odnosili się do możliwych następstw związanych z opóźnianiem przekazania Polsce środków z europejskiego planu odbudowy, do tego na ile wymusiłoby to wzrost naszego zadłużenia. Przyczyną była debata w Parlamencie Europejskim z udziałem polskiego premiera Mateusza Morawieckiego. 

Czy damy radę bez pieniędzy z UE ?

- Trzeba zrobić wszystko, żeby pieniądze w UE otrzymać, bo doskonale wiemy, ile w naszej gospodarce się zmieniło właśnie dlatego, że środki z Unii otrzymywaliśmy. Ale zgodnie ze szwejkowską zasadą: jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było, nie byłoby też tak, że gdyby te pieniądze nie dotarły do Polski, to nasza gospodarka by się zawaliła. Procentowo udział funduszy europejskich w PKB i wszystkie środki w gospodarce nie jest na tyle fundamentalny - argumentowała prof. Elżbieta Mączyńska.

Zauważyła, że tak jak w życiu prywatnym brak środków z jednej strony motywuje do pozyskiwania ich z innych źródeł. Zatem również Polska musiałaby szukać innych rozwiązań, jak chociażby intensywne wpisywanie się w tworzone na nowo łańcuchy dostaw. Temu zaś służyłaby np. produkcja towarów bardziej zaawansowanych zamiast sprzedaży za granicę surowców.


1200 polska unia europejska ue flaga maszt shutterstock free.jpg
Finansowy bilans obecności Polski w UE. Autorzy raportu: chodzi o wyeliminowanie nieprawidłowości, nie o Polexit

- Musiałyby zostać wzmocnione nadziała na rzecz intensyfikacji istniejących w naszej gospodarce ogromnych rezerw rozwojowych. Należą do nich przede wszystkim działania powodujące, żeby pracownicy o najwyższych kwalifikacjach nie emigrowali, ale pozostawali w przedsiębiorstwach, ale też ściąganie z zagranicy tych, którzy już wyjechali. Do tego szersze wykorzystywanie polskiej diaspory za granicą czy turystyki lub kultury - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska.

Polska potrzebuje środków unijnych

W jej opinii istotne jest też nasze dobre położenie geograficzne i warunki klimatyczne, które daje nam przewagę wobec wielu krajów. Ciągle też w należytym stopniu nie wykorzystujemy odnawialnych źródeł energii.

- Bardzo ważne są słowa, bo co innego oznacza to, że sobie poradzimy, a zupełnie co innego, że nie potrzebujemy tych pieniędzy (…). Nie ma mowy, bez innych działań, żeby zrealizowani program wydatków 770 mld zł na inwestycje. Opiera się ona na pieniądzach z dwóch źródeł: z normalnego 7-oletniego unijnego budżetu i Krajowego Planu Odbudowy - mówił Marek Zuber.

Podkreślił, że w planie odbudowy nie chodzi tylko o zwalczanie skutków kryzysu covidowego, ale i inwestowanie w konkretne obszary tj. w ekologię i nowe technologie. Odniósł się też do tego, skąd mogą pochodzić środki, jeśli nie z europejskiego planu odbudowy. Jednym ze źródeł mogłyby być pożyczki.

- Nie mamy części środków zablokowanych przez UE, więc jesteśmy w stanie wyemitowań obligacje albo z budżetu albo z PFR i PGK. Dziś bylibyśmy je sprzedać, bo banki mają jeszcze rezerwy, które pozwoliłyby im obligacji dokupić. Są też inwestorzy zagraniczni, którzy nie sądzę, żeby ze względu na nasz spór z UE na tyle stracili do Polski zaufanie, żeby nie kupowali obligacji. Ale pytanie zasadnicze za ile i jaką cenę płacilibyśmy za te pożyczki. Nie zgadzam się z niektórymi wypowiedziami, że byłby to podobny koszt do obecnego – analizował Marek Zuber.

Wskazał też na drugie źródło czyli dodruk pieniędzy, który jednak prowadziłby do zwiększenia naszego zadłużenia.

 


 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
15:19 Elżbieta Mączyńska i Marek Zuber ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Elżbieta Mączyńska i Marek Zuber ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

Pr24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

"Opieszałość w tej sprawie jest niezrozumiała". Prof. Zbigniew Krysiak o unijnych funduszach antycovidowych

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 15:00
- Brak funduszy antycovidowych płynących z UE to sabotaż, który prowadzi do jeszcze większego hamulca i degradacji gospodarek poszczególnych państw - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z SGH.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ponad 670 mld euro na walkę z koronawirusem. Parlament Europejski zatwierdził program RRF

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 13:25
Parlament Europejski zatwierdził Instrument na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF), który ma pomóc państwom Unii Europejskiej radzić sobie ze skutkami pandemii COVID-19. Pula środków to ponad 670 mld euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne wsparcie dla małych i średnich firm. KE zatwierdziła 1,4 mld zł w ramach Programu Inteligentny Rozwój

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 12:49
Komisja Europejska przyjęła polski plan na wykorzystanie 1,4 mld zł dla przedsiębiorców na szybkie wsparcie przy wychodzeniu z pandemii. Skorzystają mikro, małe i średnie firmy. Chodzi o środki w Programie Inteligentny Rozwój w ramach instrumentu REACT-EU.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3 mld zł na walkę ze skutkami pandemii. Dodatkowe fundusze UE na służbę zdrowia i sektor energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2021 08:08
Komisja Europejska zatwierdziła wniosek Polski o dodatkowe środki w wysokości ok. 3 mld zł, które zostaną przeznaczone na inwestycje w sektorze zdrowia i energetyki w odpowiedzi na skutki pandemii COVID-19 - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sakiewicz: przynależność do Unii Europejskiej nie wyłącza działania rozumu i zdrowego rozsądku

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 10:02
- Nawet jeśli TSUE postanowi inaczej - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz. Gośćmi "Debaty poranka" byli również Tomasz Pietryga oraz Agaton Koziński. 
rozwiń zwiń