Eksperci: o wzmocnienie polskiej waluty powinien zadbać i NBP i rząd, choć różnymi metodami

2021-11-25, 10:00

Eksperci: o wzmocnienie polskiej waluty powinien zadbać i NBP i rząd, choć różnymi metodami
Dzięki nowym rozwiązaniom podatkowym zyskają firmy.Foto: kitzcorner/Shutterstock

Mechanizmami wpływającymi na wartość polskiej waluty dysponuje zarówno NBP jak i rząd. Są to zarówno wzrosty stóp procentowych, jak i być może obniżka VAT, a przede wszystkim akcyzy, ale także przekierowanie środków publicznych na pobudzenie inwestycji. Nie bez znaczenia jest też pozyskanie europejskich pieniędzy na realizację KPO - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Konrad Raczkowski, Centrum Gospodarki Światowej UKSW.    

- Mówiąc o wycenie złotego i dla kogo jest to dobre trzeba popatrzeć od strony eksporterów. świat jest dziś bardziej skomplikowany niż kilkanaście lat temu, kiedy jasne było, że słaba waluta wspiera gospodarkę, bo wspiera eksport. Wtedy całość wytworzoną w kraju, można było wysłać na zewnątrz zatem im słabsza była waluta, tym większe zyski. Obecnie w związku z licznymi powiązaniami gospodarczymi, żeby wyeksportować to najpierw sporo trzeba zaimportować. Zatem nie od całej wartości sprzedaży będzie większy zysk, bo koszty wytworzenia są dużo wyższe – wyjaśniał Piotr Soroczyński.

Zaznaczył, że gdy eksportem zajmują się duże podmioty międzynarodowe, to one albo zarobią więcej w oddziale w Polsce, albo gdzieś w zagraniczne centrali. Natomiast mniejsi polscy eksporterzy muszą liczyć się z kosztami importu.

- Słaba wartość złotego nie jest tylko kłopotem dla tych, którzy posiadają kredyty walutowe czy rządu, który musi obsługiwać zadłużenie zagraniczne, ale też dla nas wszystkich. Tak bowiem jak eksport do PKB mamy na poziomie 50 proc., to tak samo jest z importem, który nie dotyczy tylko dóbr luksusowych, ale mnóstwa tych potrzebnych nam na co dzień do życia mówił Piotr Soroczyński.

Czy już czas na interwencję walutową NBP ?

Zdaniem prof. Konrad Raczkowskiego interweniować żeby chronić wartość złotego może NBP, ale także rząd poprzez programy, które od Nowego Roku mogą zwiększyć inflację. Do tego dochodzi jeszcze brak środków z KPO.

- Zapowiedzi NBP, że wchodzimy w cykl podwyżek stóp procentowych, które powinny dojść do 2,5 - 3 proc. mogą inflację powstrzymywać. Pamiętajmy jednak, że 30-35 proc. to polityka monetarna, a ok 70 proc. to polityka gospodarcza rządu – powiedział prof. Konrad Raczkowski.

Czy obniżka VAT jest możliwa ?

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do pojawiających się informacji o obniżce VAT, która też mogłaby wpłynąć na zmniejszenie poziomu cen.

- W naturalny sposób, gdyby VAT został obniżony to zobaczylibyśmy ruch na cenach. Pamiętajmy jednak, że to byłaby przede wszystkim ulga jednorazowa, jednorazowe spłycenie inflacji. Nie zacznie ona od tego iść w stronę spadku. Jednak taki ruch byłby ciekawy i mógłby być  skuteczny – ocenił Piotr Soroczyński.

Przypomniał, że część kłopotów z inflacją wynika z tego, że ostatnio wydaliśmy dużo pieniędzy, których nigdy nie mieliśmy po to, żeby ratować gospodarkę i miejsca pracy.

- Bardziej zatem powinniśmy walczyć z inflacją tak, żeby coraz szybciej będziemy ten dług spłacań niż tracąc pieniądze, którymi moglibyśmy go spłacać. Jest to więc sprawa delikatna, wymagająca zastanowienia – stwierdził Piotr Soroczyński.

Obniżka VAT nie będzie antidotum na inflację ?

W opinii prof.Konrada Raczkowskiego obniżka VAT nie wpłynie na poziom inflacji. Przedsiębiorcy podwyższyli bowiem do pewnego poziomu swoje marże i już ich nie obniżą. Klient nie zobaczy zatem niższym cen w sklepie czy usługach.

- Obniżka VAT to nie jest dobry mechanizm interwencyjny. Byłoby nim np. ograniczenie wydatków socjalnych, przekierowanie środków na inwestycje, pobudzenie ich wzrostu i do tego pozyskanie pieniędzy na KPO - argumentował prof. Konrad Raczkowski.

Piotr Soroczyński wskazał na duże znaczenie obniżki akcyzy na surowce energetyczne, co przede wszystkim będzie to miało długotrwały skutek antyinflacyjny, stabilizujący ceny.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Piotr Soroczyński z KIG i prof. Konrad Raczkowski z UKSW mówią o kursie złotego ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 22:48
+
Dodaj do playlisty

 


PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

Wróć do strony głównej