Eksperci: pakiet antyinflacyjny zmniejszy wzrost cen, ale może wydłużyć okres wysokiej inflacji

2021-12-02, 10:00

Eksperci: pakiet antyinflacyjny zmniejszy wzrost cen, ale może wydłużyć okres wysokiej inflacji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Rawpixel.com/Shutterstock.com

RPP powinna kontynuować podwyższanie stóp procentowych, aby przystopować inflację, choć jest to działanie o kilka miesięcy spóźnione. Pakiet antyinflacyjny z pewnością ograniczy rośnięcie cen, ale tylko na czas obniżenia podatków - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB i radca prawny Paweł Pelc.  

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się do informacji GUS w sprawie cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie, które według wstępnych  danych wrosły o 7,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z październikiem o 1 proc. To zdecydowanie więcej, niż szacowali analitycy, którzy spodziewali się w listopadzie inflacji na poziomie ok. 7,4 proc.

- Prezes NBP przestał już określać inflację jako przejściową a zaczął nazywać uciążliwą. To też pewnie otworzy drogę do kolejnych podwyżek stop procentowych. Jednak możliwości NBP są tu ograniczone, bo spora część inflacji związana jest z szaleństwem ekologicznym UE, czyli wzrostem cen nośników energii, związanym przede wszystkim z polityką klimatyczną UE i walką z węglem. A ten jest tym nośnikiem, którym dysponujemy i który mógłby nam zapewniać niezależność energetyczną - mówił Paweł Pelc.

Jego zdaniem kolejnym dowodem unijnego szaleństwa jest ostatnie stanowisko o przejściu wyłącznie na samochody niespalinowe, co rodzi pytanie z czego te niespalinowe pojazdy będę brać energię. A polskie sieci energetyczne nie są przystosowanie do takiej zmiany.

- Godząc się na to sami kręcimy sobie sznur na własną szyję i będzie się to też przejawiało wysoką inflacją – podsumował Paweł Pelc.

Czy RPP popełniła ten sam błąd co FED ?

W opinii dr Przemysława Kwietnia polityka pieniężna działa na zasadzie pewnych prawdopodobieństw. Obecnie przy  zmianach podatkowo-regulacyjnych ciężko jest powiedzieć, ile inflacja będzie wynosić w najbliższych miesiącach, ale na pewno trzeba zacząć reagować z wyprzedzeniem. Dotychczas nie zostało to zrobione.

- Na usprawiedliwienie można powiedzieć, że większość banków centralnych popełniła ten błąd co NBP i RPP, m.in FED, który teraz ma duży problem i dopiero zaczyna zmienia kurs  - powiedział dr Przemysław Kwiecień.

Jego zdaniem RPP musi kontynuować kurs podnoszenia stop procentowych a prezes NBP prof. Adam Glapiński słusznie powiedział, że teraz należy oddziaływać na oczekiwania, żeby nie utrwalić wysokiej inflacji, ale nie będzie to łatwe.

Jakie skutki da pakiet antyinflacyjny ?

Według dr Przemysława Kwietnia pakiet antyinflacyjny, który zaproponował rząd dla wygaszenia wzrostu inflacji nie jest najlepszym rozwiązaniem ponieważ jest centralnym sterowaniem procesów zachodzących w gospodarce rynkowej poprzez podatki. Ekonomista ocenił to jako trudne i zaznaczył, że nie jest zwolennikiem takiego działania.

- Te działania rządu nie wyeliminują inflacji a wręcz jest ryzyko, że mogą ją wydłużyć - podkreślił dr Przemysław Kwiecień.

Zaznaczył, że obniżenie inflacji poprzez niższe lub zerowe podatki obniżą inflację  tylko przejściowo, tylko na okres w którym te ulgi podatkowe będą obowiązywały. Więcej pieniędzy zostanie też w naszych kieszeniach co zawsze cieszy, ale też sprawi, że łatwiej zaakceptujemy podwyżki gdzie indziej niż ceny nośników energii.

- Ten pakiet to trochę paniczna próba gaszenia pożaru. Nie jestem zwolennikiem wykorzystywania system podatkowego do doraźnych zmian (...). Trudno jest centralnie sterować takim rzeczami – powiedział dr Przemysław Kwiecień.

Zdaniem Pawła Pelca pakiet antyinflacyjny to z jednej strony oddziaływanie psychologiczne, żeby ludzie zobaczyli, że rząd coś robi. A z drugiej chodzi o rozszerzenie osób uprawnionych do świadczeń osłonowych.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Przemysław Kwiecień i Paweł Pelc gośćmi "Rząd Pieniądza" ( Anna Grabowska PR24) 23:40
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

Wróć do strony głównej