X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prof. Witold Modzelewski: w reformie podatkowej chodziło o ulżenie uboższym i dociążenie bogatszych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 10:00
W historycznej, rewolucyjnej zmianie w naszym systemie podatkowym, chodziło o odejście od regulacji, które obciążała relatywnie wysoko mniej zarabiających, a preferowała bogatszych. Tymczasem zagmatwano tę główną ideę - poprzez dołączenie rozmaitych rozwiązań uniemożliwiających prosty, klarowny przekaz zasad reformy podatkowej – taką opinię zaprezentował gość audycji "Rządy Pieniądza": prof. Witold Modzelewski, prezes Instytutu Studiów Podatkowych, wykładowca UW i były wiceminister finansów.
Prof. Witold Modzelewski
Prof. Witold ModzelewskiFoto: PR24

- To o co w tej całej operacji zmian podatków w Polskim Ładzie chodziło, zostało "zagadane" rozmaitymi "dolepkami". Nie wiadomo po co to dołączono do tego zasadniczego, historycznego wręcz projektu różne dziwne rozwiązania,  zwłaszcza, że są one adresowane do minimalnej liczby podmiotów, a w zasadzie można sądzić, że zaledwie do kilku - podkreślał prof. Modzelewski.

Reformy podatkowe są fundamentem resortu finansów

Przypomniał, jak w przeszłości, gdy był wiceministrem finansów zajmującym się właśnie podatkami, nad projektami pracowało całe kierownictwo MF.  Debatowano wspólnie mad całością, wyjaśniano każdy szczegół. Tym razem, według prof. Witolda Modzelewskiego, postawiono na działania menadżerskie, czyli sklejania pomysłów z wielu departamentów, ale tak się prawa podatkowego nie tworzy.

- Najważniejszą ideą zmian podatkowych, było odejście od paradygmatu Balcerowicza: fiskalizm wobec biednych i niskie opodatkowanie lub brak opodatkowania bogatych. To latami było zaprzeczeniem klasyki europejskiej i chcieliśmy od tego odejść. Podoklejano to tego takie pomysły jak "grupa podatkowa VAT, a jest to klasyczny schemat podatkowy tworzony tylko po to, żeby z całego świata ściągać do Polski firmy, które będą się potem zajmowały optymalizacją podatkową. Takich przykładów jest więcej. Ważne zatem, aby jak najszybciej wrócić do sposobu postępowania charakterystycznego dla tworzenia prawa: musi kierować się ono zasadą jednego pióra, a nie zlepiania różnych pomysłów - argumentował prof. Witold Modzelewski.

Cały 2022 rok to czas na stopniowe zamiany

W opinii profesora Witolda Modzelewskiego jesteśmy dopiero na samym początku roku podatkowego. Można zatem pewne rozwiązania odsunąć w czasie, pozostając przy oczywistych kwestach związanych z opodatkowaniem osób fizycznych. Odsunąć można byłoby np. opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych, związane z problematyką zagranicznych podmiotów kontrolowanych, przejściowego podatku zryczałtowanego itp. Ocenił, że są to nawet dobre pomysły, ale nie powinno się ich wprowadzać teraz, gdy najważniejsza jest reforma podatku dochodowego od osób fizycznych. A jest ona znacznie trudniejsza we wdrożeniu niż  zmiany dla firm. Podkreślił też, że wskazane rozwiązania dodatkowe, nie przyniosą znaczących dochodów fiskalnych, a wręcz mogą być korzystne dla jakichś grup. To jego zdaniem zbyt wiele szczegółów, jak na jedną ustawę.

PIT-2 jest od 30 lat!

Prof. Witold Modzelewski przypomniał, że PIT-2, wokół którego było tak głośno w ostatnich dniach, to rozwiązanie znane i stosowane od 30 lat. Osoba rozpoczynająca zatrudnienie na etacie, zawsze je składała i tak jest nadal. Zaznaczył jednak, że potrzebny był przekaz do społeczeństwa przypominający o tym i wskazujący jak postąpić z rozliczeniem znacznie wyższej niż wcześniej kwoty wolnej od podatku, gdy ktoś tego PIT-2 jednak na początku zatrudnienia nie złożył. Zaznaczył też, że nie mają do niej prawa osoby zatrudnione na umowę zlecenie oraz wykonujące działalność gospodarczą. Im odliczenie kwoty 425 zł od zaliczki na podatek nie przysługuje.

Wiele zależy od pierwszej deklaracji podatkowej pracownika

Gość "Rządów Pieniądza" odniósł się też do sytuacji, gdy osoby otrzymujące wynagrodzenia np. z umów zlecenia, kontraktów, o dzieło, w relacji firma-firma, otrzymują wynagrodzenia za grudzień w styczniu lub nawet lutym i są one sporo niższe, bo zmieniło się prawo, choć dotyczą pracy wykonanej pod rządami starych przepisów podatkowych.

Prof. Witold Modzelewski stwierdził, że niestety liczy się moment postawienia wynagrodzenia do dyspozycji tego, kto je otrzymuje. Ale jak zaznaczył, warto byłoby wprowadzić przepisy przejściowe, które pozwoliłyby uniknąć w obecnych sytuacji takiego różnicowania wynagrodzeń za ten sam okres.

 

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:17 prof Witold Modzelewski z UW omawia szczagóły zmian podatkowych ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) prof Witold Modzelewski z UW omawia szczagóły zmian podatkowych ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 


PR24/Anna Grabowska/sw


Czytaj także

17 mld zł rocznie w portfelach Polaków dzięki historycznej obniżce podatków. Prezydent podpisał ustawę

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 14:11
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach podatkowych przewidzianych w Polskim Ładzie - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezydenta RP. Zgodnie z nią kwota wolna od podatku wzrośnie do 30 tys. zł, a opodatkowane stawką 32 proc. będą dochody powyżej 120 tys. zł. Wprowadzane są nowe ulgi podatkowe, zmienią się też zasady odliczania składki zdrowotnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Semeniuk: infolinia o Polskim Ładzie będzie dostępna non stop dla obywateli i przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 17:30
Interaktywne, multi kanałowe centrum informacyjne o Polskim Ładzie, wytłumaczy szczegółowo zasady tego programu. Ale chcemy, aby pomagało obywatelom i właścicielom w dostępie do zbioru przepisów i regulacji pochodzących z różnych resortów - powiedziała Olga Semeniuk, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Pełnomocnik Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polski Ład. Semeniuk: polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 12:53
- Polscy przedsiębiorcy zyskają na reformie podatkowej związanej z Polskim Ładem - podkreśliła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk. - Od stycznia wdrażamy pakiet rozwiązań, które zwiększą dostępność środków na rozwój firm i sprawią, że inwestycje staną się dla przedsiębiorców tańsze - dodał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Sarnowski: Polski Ład to mniejsze podatki dla rodzin, pracowników, osób najmniej zarabiających

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 17:23
1 stycznia 2022 r. w życie wchodzą zmiany podatkowe, wprowadzone w ramach Polskiego Ładu. Wśród nich, jak podkreślił podczas konferencji prasowej wiceminister finansów Jan Sarnowski, historyczna podwyżka kwoty wolnej od podatku, podniesienie o 40 proc. progu podatkowego oraz brak podatku dochodowego dla osób otrzymujących płacę minimalną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Główny ekonomista Ministerstwa Finansów: w tym roku inflacja może spaść o ok. 2 pkt proc.

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 19:08
Jak wskazał na antenie Programu 3 Polskiego Radia główny ekonomista Ministerstwa Finansów Łukasz Czernicki, według szacunków Narodowego Banku Polskiego w ujęciu średniorocznym inflacja w tym roku może zostać zmniejszona o nieco ponad 2 pkt proc. – To sporo – ocenił.
rozwiń zwiń