Eksperci: odcięcie Rosji od technologii to potężne sankcje, choć mniej eksponowane

Choć prezydent Ukrainy apeluje o nałożenie na Rosję natychmiastowych i sankcji związanych z importem węglowodorów, to jednak te które już zostały nałożone  przez UE i Stany Zjednoczone mają wielką siłę rażenia. Ogromne znaczenie ma odcięcie Rosji o zachodnich technologi. Z tego powodu przed częścią rosyjskich firm stoi widmo bankructwa, ograniczona jest też możliwość produkcji broni - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": ekonomista i analityk finansowy Andrzej Stefaniak oraz Wojciech Lewandowski Wise Europa.

2022-04-13, 10:00

Eksperci: odcięcie Rosji od technologii to potężne sankcje, choć mniej eksponowane
Coraz więcej krajów pod wpływem opinii publicznej bojkotuje biznes z Rosją.Foto: Sandor Szmutko/Shutterstock

Goście "Rządów Pieniądza" rozmawiali o zapisach V pakietu europejskich sankcji skierowanych przeciwko Rosji, m.in. o zakaże importu rosyjskiego węgla, przekazywania Rosji nowoczesnych technologii czy stawania rosyjskich firm do europejskich przetargów. Odnieśli się również to barier w transporcie z Rosji i Białorusi oraz ich wpływu na polskie firmy transportowe.  Według wypowiedzi prezydenta Ukrainy jedynym decydującym uderzeniem, które przeważyłoby losy wojny, byłby zakaz importu z Rosji ropy i gazu.

Można mieć innego dostawcę niż Rosja

- Nie dziwi perspektywa prezydenta Ukrainy, dla którego kraju konsekwencje wojny są bezpośrednie i chciałby on całkowitego odcięcia Rosji od gospodarki  światowej natychmiast. Ale fakt, że wśród sankcji znalazł się już pierwszy surowiec energetyczny tj. węgiel świadczy o przełomie w myśleniu unijnych polityków, o świadomości, że sankcje będą też kosztowne dla Unii. To, że data wejścia w życie zakazu importu węgla z Rosji jest nieco odsunięta w czasie wynika z konieczności dostosowania się do nowych kierunków dostaw, żeby nie zakończyło się to przerwani w dostępach energii -  powiedział Wojciech Lewandowski.

Przypomniał, że toczą się już także rozmowy na temat przerwania dostaw ropy naftowej z Rosji, a to już jest kierunek, który będzie dla Kremla bardzo dotkliwy.

Wojciech Lewandowski podkreśli też znaczenie odcięcia Rosji od nowoczesnych technologii o czym mówi się mniej, a to już ma to ogromne znaczenie.

REKLAMA

- Od zagranicznych technologii produkcja rosyjska jest bardzo uzależniona. Odcięcie Rosji od nich jest bardzo skuteczne. Już dochodzi tam do ograniczenia produkcji także np. uzbrojenia. Ten obszar sankcji będzie coraz bardziej dotkliwy dla Rosji  - wyjaśniał gość "Rządów Pieniądza".

Rosyjskie firmy z widmem bankructwa?

- Sankcje mają ograniczyć rozwój gospodarczy Rosji także w dłuższej perspektywie. Ale już teraz sankcje mocno wpływają na poszczególne gałęzie gospodarki rosyjskiej. Pojawiły się np. informacje, że rosyjskie koleje zmierzają ku upadłości. Sankcje będą miały jednak znaczenie wtedy, jeśli nie dojdzie do ich szybkiego ograniczania. Część zachodnich biznesów bowiem zapewne liczy na to, że nastąpi deeskalacja konfliktu i będziemy wracać do stanu sprzed 24 lutego - mówił Andrzej Stefaniak.

Zaznaczył, że ważne są cały czas sankcje nałożone na rosyjskie banki tak przez UE jak i Stany Zjednoczone, co ma doprowadzić do tego aby Rosja nie była w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych.

- Już teraz rynek finansowy sygnalizuje, że jest prawie 80 proc. prawdopodobieństwa, że Rosja zbankrutuje w ciągu kilku kolejnych miesięcy. To pokazuje skuteczność sankcji, a prace nad kolejnymi pakietami pokazują, że ci, którzy je nakładają tj., UE i USA są elastyczni, dopasowują się do sytuacji, ale także dają czas, żeby nasze gospodarki dostosowały się do możliwości odcięcia handlu węglowodorami z Rosji – powiedział Andrzej Stefaniak.  

REKLAMA

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska,zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Andrzej Stefaniak analityk finansowy i Wojciech Lewandowski z WISE Europa omawiają sankcje wobec Rosji ("Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) 23:47
+
Dodaj do playlisty

 

PR24/Anna Grabowska/sw


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej