more_horiz

Zmiany w podatkach i inicjatywy wspierające Ukrainę. Dyskusja ekspertów na Forum Wizja Rozwoju

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2022 14:00
Wszyscy czekają na koniec wojny i wygraną Ukrainy. Zmieni to z pewnością sytuacją gospodarczą nie tylko w naszym regionie ale i na świecie. Ważna jest też odbudowa Ukrainy po wojnie i tu Polska może odegrać istotną rolę - mówili goście audycji Rządy Pieniądza z drugiego dnia Forum Wizja Rozwoju w Gdyni: Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Analizowali również kwestię kolejnej zmiany w PIT wchodzącej już za 9 dni.
Stawka podatku PIT zostanie obniżona do 12 proc.
Stawka podatku PIT zostanie obniżona do 12 proc.Foto: kitzcorner/Shutterstock

Goście audycji rozmawiali m.in. o zbliżających się zmianach w PIT, w tym obniżce stawki tego podatku do 12 proc. Przedstawiciel organizacji pracodawców nadal zgłaszają zastrzeżenia do poprawionej wersji rozwiązań określanych jako Proste Podatki. Według nich kolejna zmiana to kolejna niepewność co do rozliczeń. Wskazują też, ustami Rzecznika MSP, że nadal nie do końca uporządkowano kwestie składki zdrowotnej, którą np. przedsiębiorca będzie musiał płacić do faktury, za którą nie otrzymał zapłaty.

Interwencja państwa

- Przyzwyczailiśmy się już do aktywnego państwa, które ok kilku lat interweniuje w sytuacjach trudnych dla Polaków, jak ta obecna związana z okresem po pandemii, wojną na Ukrainie i wysoką inflacją. Jednocześnie dziwi mnie, że zawsze znajdą się tacy, którzy będą korzystne zmiany podatkowe krytykować - mówił Maciej Wośko

Mateusz Walewski podkreślił, że dla przedsiębiorców niepewność jest najgorsza, a każdą podatkową zmianę, choćby porządkowała ona wcześniejsze przepisy, traktują oni właśnie w ten sposób. Dotyczy to szczególnie mniejszych firm, których nie stać na fachową obsługę księgową.

- Przedsiębiorcy często po prostu nie mają też czasu na zajmowanie się poznawaniem przepisów podatkowych i rozliczaniem podatków. Dlatego często wolą nawet nie skorzystać z ulgi która piszącym przepisy wydaje się prosta. Jednak praktykom taka się już nie wydaje - oceniał Mateusz Walewski.

W oczekiwaniu na zakończenie wojny

Goście Rządów Pieniądza rozmawiali również i najnowszych polskich inwestycjach, do których należy Przekop Mierzei Wiślanej. Zgodnie określili ten projekt jako polityczno-ekonomiczny, który powinien przynosić pozytywne skutki także dla polskiej gospodarki jednak teraz, chociażby biorąc pod uwagę transport od września tą drogą ukraińskiego zboża, ma on znaczenie wręcz geopolityczne.

- Wszyscy czekają na zakończenie wojny i na zwycięstwo Ukrainy. Jako Polska możemy odegrać ważną rolę w jej odbudowie - stwierdził Maciej Wośko.

Odnosząc się do transportu ukraińskiego zboża zaznaczył, że możemy to robić, ale tylko w ograniczonym zakresie i wymaga to także innych inwestycji oraz logistyki.

Posłuchaj
22:25 PR24_mp3 2022_06_21-09-09-18.mp3 Gośćmi audycji Rządy Pieniądza byli - Maciej Wośko, redaktor naczelny Gazety Bankowej i Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego. Rozmawiała Anna Grabowska.

 

Inijatywa Trójmorza

- Możemy transportować tylko niewielką część ukraińskiego zboża ale na pewno nie zastąpimy portu w Odessie nawet jeśli angażują się w to inne państwa jak np. Rumunia - zauważył Mateusz Walewski.

Czytaj także:

Główny ekonomista BGK odniósł się też do najnowszej informacji o przyjęciu Ukrainy do inicjatywy Trójmorza. Zaznaczył, że nie oznacza to jednak przyjęcia jej do Funduszu Trójmorza, który jest projektem komercyjnym a ze strony Polski udział bierze w nim właśnie Bank Gospodarstwa Krajowego. Chodzi tu o włączanie do udziału w inwestycjach, przy pomocy publicznego finansowania, podmiotów prywatnych. Jak zaznaczył ekspert, jest to projekt, w który zaangażowane są jedynie państwa UE.

Anna Grabowska, PR24, akg

Zobacz także

Zobacz także