Czy Polska przyjmie Euro? Eksperci odpowiadają
Czy Polska, która obchodzi stulecie wprowadzenia złotego jako narodowej waluty, może trafić do strefy euro? Na te temat dyskutowali w audycji "Rządy Pieniądza" ekonomiści dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z UW i Piotr Soroczyński z KIG.
2024-04-29, 10:00
W ubiegłym tygodniu Sejm specjalną uchwałą uhonorował wprowadzenie waluty narodowej. Sto lat temu, 29 kwietnia 1924 roku, dzięki reformie Władysława Grabskiego, w miejsce marki polskiej wprowadzony został do obiegu złoty.
W opinii Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, sentyment do waluty narodowej jest czymś naturalnym. Ale jak podkreśliła kraje bogatej Północy, potrafiły pożegnać się ze swoimi walutami. W roku 2002 Niemcy rozstali się marką, która towarzyszyła im od roku 1871, Holendrzy pożegnali goldena, który był używany od XVII wieku, Francuzi powiedzieli "adieu", frankowi który był używany od roku 1795. I jak podkreśliła, po przejściu tych krajów do Eurolandu, "świat się dla nich nie zawalił", był tylko kolejny krokiem w ewolucji ich gospodarek.
Piotr Soroczyński akcentował fakt, że wszystkie te kraje należały do "bogatej Północy Europy" i jej Południowa część miała im wiele za złe, z uwagi na różnice w poziomie rozwoju gospodarczego. Dlatego trzeba o tym pamiętać, aby dać polskiej gospodarce czas do jej wzmocnienia, aby stała się jeszcze bardziej konkurencyjna. Trzeba też pamiętać aby ustalić kurs wymiany euro na złotego na takim poziomie, żeby polski eksport był nadal opłacalny, innymi słowy ogromne ma znaczenie, czy ten kurs będzie wynosił 1 euro za 3,50 złotego lub 1 euro za 4,50 złotego. Nie dbanie o tę zasadę przy wymianie marki NRD na markę Zachodnich Niemiec, spowodowała ogromną zapaść, bo nic się tam nie opłacało produkować.
W opinii Małgorzaty Starczewskiej -Krzysztoszek trzeba docenić fakt, że dzięki RPP i NBP, możemy prowadzić suwerenną politykę monetarną, ale nadejdzie czas, gdy będzie się nam opłacało zakotwiczyć w strefie euro. Ale najpierw trzeba unowocześniać strukturę polskiej gospodarki oraz uelastycznić rynek pracy. Ale wejście do Eurolandu da tak duży impuls prorozwojowy, że warto o tym pomyśleć już teraz, choć do takie decyzji może dojść dopiero po zmianie zapisów w Konstytucji.
REKLAMA
Zdaniem Piotra Soroczyńskiego, aby wejść do Eurolandu, trzeba spełnić wiele warunków, choćby takich jak stabilny przez dwa lata kurs naszej waluty do innych. Dlatego wiele zależy od woli politycznej Brukseli i Warszawy.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
Posłuchaj
REKLAMA
PR24/sw
* * *
Audycja: Rządy pieniądza
Prowadzący: Błażej Prośniewski
REKLAMA
Goście: Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek (Uniwersytet Warszawski), Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza)
Data emisji: 29.04.2024
Godzina emisji: 9.06
REKLAMA
REKLAMA