"Żabi skok" potrzebny polskiej wsi

Działania mające wpływ na szybki rozwój polskiego rolnictwa, jego unowocześnianie, a jednocześnie dbałość o tradycyjną, ekologiczną produkcję – to wyzwania na najbliższe lata. Ten temat ale także dobre prognozy wzrostu dla całej polskiej gospodarki były przedmiotem dyskusji w czwartkowych Rządach Pieniądza.

2019-10-10, 14:50

"Żabi skok" potrzebny polskiej wsi
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/content_creator

Posłuchaj

10.10.2019 Rządy Pieniądza (PolskieRadio24)
+
Dodaj do playlisty

Bank Światowy podniósł tegoroczne prognozy wzrostu PKB dla Polski 4.00 do 4,3 proc. Wskazał przede wszystkim na znaczenie programów społecznych wspierających konsumpcję, a przez to rozwój całej gospodarki. Według ekonomistów Banku Światowego, mimo spowolnienia gospodarczego w Unii Europejskiej, Polska utrzyma dodatni bilans handlu zagranicznego.

Jak podkreślali goście Rządów Pieniądza: prof. Elżbieta Mączyńska - prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca Szkoły Głównej Handlowej oraz Maciej Wośko – redaktor naczelny Gazety Bankowej,  podobne prognozy często są wręcz zaniżane, , co może się wiązać z nastrojami przedwyborczymi, ale z pewnością są potrzebne, także dlatego, że w jakimś stopniu przewidują przyszłość, a to jest zawsze istotne dla przedsiębiorców.

- Bank Światowy pokazuje, że tempo wzrostu wprawdzie będzie niższe niż dotychczas, ale równocześnie podkreśla potencjał rozwojowy Polski. Zwraca uwagę na rolę programów społecznych w trudnych czasach pogarszającej się koniunktury. Polska jest zresztą pod tym względem podglądana przez wiele innych krajów, które zaczynają iść w tę samą stronę. Przykładem są chociażby Niemcy, które zaczynają zwracać uwagę na kwestie społeczne – mówiła prof. Elżbieta Mączyńska. Zauważyła równocześnie, że problemem rozwiniętych gospodarek europejskich nie jest podaż, bo wyprodukować można wszystko, ale znalezienie nabywcy.

500 + pomaga gospodarce

- Jeżeli narastają trudności z popytem to programy społeczne stanowią prąd ożywczy. Oczywiście do tego niezbędne są inwestycje, ale żaden inwestor prywatny nie będzie inwestował, jeżeli nie będzie miał względnie stabilnych perspektyw na popyt – wyjaśniała prof. Mączyńska.

REKLAMA

Maciej Wośko zaznaczył, że to co dzieje się w polskiej gospodarce jest dosyć nietypowe.

- Jesteśmy z pewnością w bardzo ciekawym momencie gospodarczym, ale tego co będzie dalej trochę nie wiemy – mówił gość Rządów Pieniądza.

W jego opinii, nie jesteśmy w stanie przewidzieć co stanie się, jeśli takie programy jak 500+, 300+ podwyżka pały minimalnej przyniosą efekty inne od oczekiwanych, niezależnie od tego czy będą one mniej czy bardziej pozytywne. Najważniejsze jednak, aby udało się nam uniknąć spowolnienia, na które szykuje się strefa euro. W tym miejscu eksperci zauważyli, że nasz budżet na  2020 rok jest skonstruowany konserwatywnie, co jest zawsze lepsze, bo ma charakter ostrzegawczy. Mobilizuje, żeby do niższego wzrostu nie dopuścić.

Sukces Polski

Drugim tematem poruszonym w czwartkowych Rządach Pieniądza było rolnictwo i jego przyszłość,także w kontekście uzyskania przez Polaka – Janusza Wojciechowskiego teki unijnego komisarza ds. rolnictwa.

REKLAMA

-  Pamiętajmy, że komisarz nie reprezentuje żadnego konkretnego kraju, ale jeśli będzie starał się o zrównanie dopłat, to będzie to korzystna także dla polskich rolników – zaznaczył Maciej Wośko. Dodał, że rolnictwo od początku UE jest najtrudniejszym i najbardziej funduszochłonnym elementem, a polscy rolnicy ciągle są na pozycji doganiającego w stosunku do starej Unii.

Prof. Elżbieta Mączyńska zaznaczyła potrzebę unowocześniania wsi. Jak podkreślała, nie tylko obniży to koszty działalności rolniczej, ale także zwiększy bezpieczeństwo.

- Mam nadzieję, że uda się nasycić wieś technologiami cyfrowymi – stwierdziła ekspertka, bo jest to metoda na zatrzymanie i przyciągnięcie do wsi młodych ludzi. Dodała, że bardzo istotnym, elementem jest też walka z wykluczeniem komunikacyjnym, które dotyka mieszkańców wsi.

W opinii ekspertów polskiej wsi potrzebny jest tzw. „żabi skok”. To znane w ekonomii pojęcie określające szybszy rozwój niż ten, który odbywałyby się sukcesywnie, małymi krokami. Podkreślali też znaczenie rolnictwa ekologicznego, które może być naszym wyróżnikiem.

REKLAMA

- Nie ma już w Europie takich wsi, gospodarstw. To jest coś, czym polskie rolnictwo może wygrać, bo żywność produkowana ekologicznie „po staremu” znajduje coraz więcej chętnych – podsumował Maciej Wośko.

Gospodarzem programu była Anna Grabowska

PolskieRadio24/Anna Grabowska/SW

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej