more_horiz

Eksperci: przed nami czas obserwacji efektów podwyżek stóp procentowych

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2022 10:00
Przed nami okres przerwy w podwyżkach stóp procentowych a zarazem czas obserwacji efektów tych dotychczasowych a także tego, jak zareaguje gospodarka. Jednak gdyby dynamika wzrostu inflacji się utrzymywała, to należy spodziewać się dalszych podwyżek stóp. Musimy też stale pamiętać  czynnikach zewnętrznych, tak związanych z energią jak i możliwym ubóstwem żywnościowym na świecie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Najbliższy miesiąc może być kluczowy dla dalszego zacieśniania polityki  monetarnej .
Najbliższy miesiąc może być kluczowy dla dalszego zacieśniania polityki monetarnej .Foto: shutterstock.com/Marcin Smolinski

 Goście audycji odnosili się do podwyżki stóp procentowych o 50 pkt. bazowych do 6,5 proc. i inflacji, a także do zapowiedzi premiera odnośnie nałożenia na spółki Skarbu Państwa podatku od nadprogramowych zysków.

- Wydaje się, że dojdzie jeszcze do kolejnych podwyżek stóp procentowych, choć to jaka będzie ich dynamika będzie zależało od tego, jak się będzie zachowywała gospodarka, czy będziemy mieć coraz więcej sygnałów spowolnienia gospodarczego.

Ekspertka KIG zauważyła, że obserwujemy już oznaki spowolnienia wzrostu płac, co może przełożyć się w dłuższym okresie na obniżenie inflacji. Wspomniała też o stałym przekazywaniu (przez programy społeczne lub zerowy VAT) konsumentom pieniędzy, które mają ich chronić przed inflacją, ale taka stymulacja później przełoży się jednak na inflację.

- Wiele zależy też od tego jakie będą decyzje fiskalne rządu, bo nie tylko stopy procentowe decydują o tym, jaka będzie sytuacja na rynku pieniężnym i w gospodarce – podkreśliła Agnieszka Durlik.

Odnosząc się do tego, że podwyżka stóp była niższa od oczekiwanej stwierdziła, że być może chodziło także o ochronę firm, które w dużej mierze wspierając się kredytami obrotowymi.

Stopy znowu w górę we wrześniu ?

Andrzej Kubisiak oceniał, że teraz istotny jest kalendarz, gdyż najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się we wrześniu. Przez ten czas będziemy obserwować skutki dotychczasowych serii 10 podwyżek, inflację i sytuację w gospodarce.

- Najbliższy miesiąc może być kluczowy dla dalszego zacieśniania polityki  monetarnej – mówił gość audycji.

Dodał, że zarówno obecny rok jak i co najmniej połowa przyszłego roku, będą okresem z dwucyfrową inflacją, a dynamika jej spadku nie będzie szybka. 

- Fundamentalnie ważne jest dziś to, że stopy procentowe podnoszą koszt pieniądza. Gdy spojrzymy na WIBOR powyżej 7 proc. plus marżę banku, to ten koszt w gospodarce sięga 10 proc. Firmy muszą zatem wypracowywać wysoką marżę, żeby tylko pokryć koszt finansowania inwestycji, nie mówiąc już o zysku. RPP to też musi brać pod uwagę – analizował Andrzej Kubisiak.

Podatki od spółek Skarbu Państwa

Odnosząc się do zapowiedzi premiera o dodatkowym opodatkowaniu nadmiernych zysków spółek Skarbu Państwa Agnieszka Durlik zaznaczyła, że "warto zastanowić się nad cennikami tych spółek, żebyśmy nie mieli do czynienia z dystrybucją wtórną, gdy pieniądze najpierw trafią do spółek Skarbu Państwa od konsumentów, a potem wrócą z budżetu".

- Rozwiązanie może wydawać się słuszne, ale pamiętajmy, że spółki Skarbu Państwa są spółkami giełdowymi i to może na giełdę wpłynąć. Warto też poznać definicję co jest zyskiem nadzwyczajnym – mówiła Agnieszka Durlik.

Andrzej Kubisiak stwierdził, że takie rozwiązania wprowadzały również państwa zachodnie w czasie wydarzeń wojennych, szokowych i wywołanego nimi zagrożenia.

- Nie jestem fanem cen regulowanych, ale czasem są niezbędne gdy dochodzi do spekulacji i gdy jakaś monopolistyczna siła jest w stanie narzucać warunki. Pytanie, co dalej ze środkami z dodatkowego podatku miałoby potem się dziać? – analizował Andrzej Kubisiak.

 

Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
15:35 Agnieszka Durlik z KIG i Andrzej Kubisiak z PIE gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" Błażej Prośniewski PR24 Agnieszka Durlik z KIG i Andrzej Kubisiak z PIE gośćmi audycji "Rządy Pieniądza" Błażej Prośniewski PR24

 

PR24/Błażej Prośniewski/Anna Grabowska/ sw


Zobacz także

Zobacz także