Eksperci: energetyka jądrowa pozwoli spełnić wymogi unijnego miksu energetycznego

Atomistyka jest bardzo skomplikowana i budowa pierwszej elektrowni atomowej, pozwoli na podniesienie umiejętności polskich podwykonawców na nieznany wcześniej poziom. I choć to kosztowne i trwa bardzo długo budowa takiej elektrowni, to Polska nie ma innej drogi rozwoju swojej energetyki - mówiły ekspertki w audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Sterczewska-Krzysztoszek z UW i Agnieszka Durlik z KIG w PR24. 

2023-09-28, 10:00

Eksperci: energetyka jądrowa pozwoli spełnić wymogi unijnego miksu energetycznego
Prototypowy reaktor typu SMR, który opracowała firma GE Hitachi Nuclear Energy. Powstanie najpierw w Kanadzie, a potem będzie zainstalowany w naszym kraju przez OSGE.Foto: Twitter/Hitachi Nuclear

Dr Małgorzata Sterczewska-Krzysztoszek zwróciła uwagę na fakt, że podpisanie umowy z amerykańskimi firmami na zaprojektowanie pierwszej elektrowni, to krok milowy w rozwoju tego źródła energii, choć przypomniała, że warto pamiętać, że koszt tylko jednej elektrowni to może być nawet 100 mld złotych, a dla przykładu tegoroczny koszt nakładów z budżetu na NFZ to 16 mld złotych.

W opinii Agnieszki Durlik wszyscy chcą zapomnieć o dotychczasowych falstartach w budowie atomu w naszym kraju. Ale trzeba wyjaśniać, że zachodnie technologie są bezpieczne, a Polska pod względem energetyki atomowej jest biała plamą na tle sąsiednich krajów, bo nie ma u nas takich zakładów. 

Dr Małgorzata Sterczewska-Krzysztoszek przypomniała, że małe reaktory typu SMR będą bardzo korzystnym rozwiązaniem dla lokalnych społeczności, bo nie zajmują dużo miejsca i wymagają mniej nakładów inwestycyjnych. Obie ekspertki podkreślały, że choć termin rozpoczęcia inwestycji (rok 2026) i jego oddanie do użytku jest (rok 2033) jest bardzo ambitnym projektem, to wybór doświadczonym firm z USA, na pewno pomoże w dokończeniu tego ambitnego projektu.

Zwróciły też uwagę na fakt, że energia z OZE jest u nas mało przydatna, z uwagi na zmienne warunki pogodowe, dlatego tego typu "zielona energia" może być co o najwyżej uzupełnieniem w bilansie energetycznym kraju, którego fundamentem powinny być elektrownie atomowe. 

REKLAMA


Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj

Agnieszka Durlik z KIG oraz dr Małgorzata Sterczewska-Krzysztoszek z UW komentują popisanie umowy z amerykańskimi firmami na zaprojektowanie pierwszej elektrowni atomowej ( "Rządy Pieniądza" Błażej Prośniewski Pr24) 22:23
+
Dodaj do playlisty

 

Pr24/Błażej Prośniewski/ 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej