Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych

Na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się centralne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". W przemówieniu prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Żołnierze Wyklęci rozumieli doskonale, iż niepodległość jest najważniejsza dla każdego narodu.

2017-03-01, 19:55

Prezydent Andrzej Duda uczcił pamięć Żołnierzy Wyklętych
Prezydent Andrzej Duda (P) podczas apelu pamięci przed Grobem Nieznanego Żołnierza, 1 bm. W całym kraju trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".Foto: PAP/Bartłomiej Zborowski

Posłuchaj

01.03.2017 Przemówienie prezydent Andrzeja Dudy podczas uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
+
Dodaj do playlisty

– Dziś stoimy tu, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, w stolicy wolnej Polski, czcząc ich pamięć, ale zarazem z satysfakcją patrząc na upamiętniające ich walkę tablice. Te, które ostatecznie zamazują komunistyczne łgarstwo i kłamstwo. Albowiem oni nie byli żadną bandą, jak ich nazywali zdrajcy i wyrodni synowie ojczyzny. Byli polskimi żołnierzami – mówił prezydent.

Andrzej Duda wskazywał, iż Żołnierze Niezłomni zdawali sobie sprawę, że choć ich walka jest beznadziejna, to przez nią idzie się do wolności i trzeba zostawić pamięć po sobie następnym pokoleniom. – Zwyciężyli, bo dziś to oni są bohaterami polskiej młodzieży, wolnej, niepodległej i suwerennej ojczyzny, o których Polska po wsze czasy będzie pamiętać i przed którymi będzie chyliła czoła – podkreślił.

W Polskim Radiu 24 o spuściźnie Żołnierzy Wyklętych mówił Maciej Rosalak z miesięcznika „Historia Do Rzeczy”.

Jego zdaniem, pamięć o nich nie zginie, bowiem „ludzie chcą wiedzieć co jest dobre, a co złe”. – Że dobro zwycięża, że korzenie nasze są takie, a nie inne i nie można zakłamać historii narodu, nas samych. To cos głęboko prawdziwego w tym świecie i reakcjach ludzi – tłumaczył.

REKLAMA

Według Instytutu Pamięci Narodowej, w latach 1944-56 ponad 20 tysięcy uczestników antykomunistycznego powstania zginęło w walkach i obławach lub zostało potajemnie zamordowanych. Ofiarami mordów sądowych było 3 tysiące członków podziemia. Blisko 20 tysięcy zostało zamęczonych w więzieniach i aresztach.

Więcej w nagraniu.

Polskie Radio 24/ip

___________________

REKLAMA

Data emisji: 01.03.2017

Godzina emisji: 18:48


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej