Co właściwie wiemy o ptakach?

W Polsce ukazała się właśnie książka Noah Stryckera – amerykańskiego przyrodnika, podróżnika „Rzecz o ptakach”. Strycker udowadnia w swojej książce, że nie tylko orły czy sowy są fascynujące, ale nawet tak pospolite z nich jak gołębie, sroki, kury domowe mają umiejętności, które są w stanie zadziwić człowieka. – Ta książka, to kapitalny dowód na to, że świat ptaków jest niesamowicie bogaty jeśli chodzi o emocje, uczucia, relacje społeczne – mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sidło, ornitolog.  

2017-04-23, 17:25

Co właściwie wiemy o ptakach?
Świat ptaków jest niesamowicie bogaty jeśli chodzi o emocje, uczucia, relacje społeczne. Foto: Materiały promocyjne

Posłuchaj

23.04.17 Co właściwie wiemy o ptakach? Gość: Paweł Sidło
+
Dodaj do playlisty

Co łączy nas z ptakami? Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, szczególnie zachowania w związkach między ptakami bardzo przypominają te ludzkie.

– W zachowaniach partnerskich ptaków dochodzi do bardzo dużych emocji, wręcz kłótni w parach. W związkach monogamicznych dochodzi do zdrad, porzuceń. Te zachowania ptaków i ludzi są do siebie zbliżone. Pomiędzy parami są bardzo silne emocje, również dotyczących decyzji, które gwarantują im bezpieczeństwo przed drapieżnikiem czy gniazda – wskazywał Paweł Sidło.

Ptaki również podobnie jak ludzie bardzo świetnie się uczą, myślą i rozpoznają teren. 

– Ptak potrafi zapamiętywać lokalizację. Na przykład orzechówki bezbłędnie wyszukują miejsca, gdzie same zakopały nasiona. Badania pokazały, że te ptaki uczą się topografii terenu – rozkładu pni, drzew, krzewów, kamieni, strumieni, mchów. Jest to właściwe również ptakom wędrującym – powiedział  gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.

Polskie Radio 24/dds

____________________

REKLAMA

Data emisji: 23.04.2017

Godzina emisji: 16.09


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej