Zmiany w konstytucji. Komentarz eksperta
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział zmiany w konstytucji i referendum ws. nowej ustawy zasadniczej. Zapowiedź wywołała wiele komentarzy wszystkich ugrupowań politycznych. O procedurze i wprowadzeniu ewentualnych zmian w konstytucji opowiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jarosław Szymanek z Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
2017-05-05, 13:55
Posłuchaj
Jak zaznaczył gość audycji tryb zmiany konstytucji przewiduje możliwość fakultatywną zastosowania referendum, ale w określonym reżimie proceduralnym: kiedy mamy już uchwałę o zmianach w konstytucji, a szczególnie kiedy ingerują one w poszczególne partie materiału czyli rozdział: I, II i XIII.
- Referendum zarządza Sejm, albo prezydent za zgodą Senatu i z taką sytuacją mieliśmy do czynienia we wrześniu 2015 r., kiedy zarządził je prezydent Bronisław Komorowski. Jedno z pytań dotyczyło wówczas jednomandatowych okręgów wyborczych, a to kłóci się z normą konstytucyjną – tłumaczył prof. Jarosław Szymanek.
Konstytucja określa, w jaki sposób dochodzi do jej uchwalenia. - Do zmian może dojść z inicjatywy prezydenta, Senatu bądź określonej liczby posłów w Sejmie, jeśli ta zmiana ingeruje w te trzy rozdziały możemy mówić o konstytucyjnej procedurze zmiany konstytucji – powiedział politolog. - Zakładam że to referendum konstytucyjne miałoby dotyczyć nie tyle gotowego projektu ustawy, ale pewnych linii kierunkowych potencjalnych zmian, które miałyby być odzwierciedlone na podstawie ustawy o zmianie konstytucji – dodał prof. Jarosław Szymanek.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
W Polskim Radiu 24 również komentarz Rafała Górskiego z Instytutu Spraw Obywatelskich.
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 5.0.17
Godzina emisji: 13.35
REKLAMA