Polska i kraje bałtyckie przeciwne Nord Stream II
W Tallinie spotkali się przywódcy Polski, Estonii, Litwy i Łotwy. Jednym z tematem rozmów była kwestia budowy gazociągu Nord Stream II. W Polskim Radiu 24 sprawę komentował Piotr Stępiński z portalu BiznesAlert.pl.
2017-05-09, 14:51
Posłuchaj
Rozbudowa gazociągu ma umożliwić rosyjskiemu Gazpromowi zorganizowanie tranzytu gazu do Unii Europejskiej z pominięciem Ukrainy. – Przywódcy Polski i krajów bałtyckich jednoznacznie stwierdzili, że realizowany przez Moskwę projekt gazociągu Nord Stream II nie jest projektem o charakterze ekonomicznym, a politycznym, zagrażającym bezpieczeństwu UE – relacjonował Piotr Stępiński.
Premier Szydło mówiła w Tallinie, że państw, które uważają, że nowy gazociąg zagraża bezpieczeństwu w Europie jest dużo więcej, niż tylko kraje bałtyckie. Zdaniem premier Szydło kluczową rolę do odegrania w tej kwestii mają Niemcy i Komisja Europejska.
Jak przypomniał na naszej antenie Piotr Stępiński w kontekście Nord Stream II trwają rozmowy dotyczące stanu prawnego inwestycji. – Dyskusja dotyczy tego, czy morska odnoga gazociągu powinna podlegać pod unijne prawo. Większość ekspertów przekonuje, że tak, a Rosja twierdzi inaczej – wskazywał ekspert.
W Estonii przywódcy krajów bałtyckich i Polski rozmawiali także o współdziałaniu w ramach Unii Europejskiej i NATO, współpracy regionalnej i polityce bezpieczeństwa. Premierzy mówili też o współpracy infrastrukturalnej, w tym o takich projektach jak Rail i Via Baltica.
REKLAMA
Więcej w komentarzu Piotra Stępińskiego.
Polskie Radio 24/IAR/mp
____________________
Data emisji: 9.05.17
REKLAMA
Godzina emisji: 14.09
REKLAMA