Na "Łączce" odnaleziono kolejne groby. IPN: to więźniowie straceni na Rakowieckiej
Na tzw. "Łączce" na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odnaleziono kolejne groby ze szczątkami należącymi najprawdopodobniej do ofiar więzienia przy ul. Rakowieckiej, w tym jeden grób masowy. Poinformowało o tym Biuro Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym dr Anna Szeląg z IPN.
2017-05-11, 14:38
Posłuchaj
Prace na "Łączce", pod kierownictwem wiceprezesa IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka, potrwają do końca czerwca. W wyniku poprzednich etapów poszukiwań w kwaterze "Ł" Powązek Wojskowych eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli około 200 szkieletów ludzkich. Zidentyfikowano ponad 50 ofiar komunistów, w tym między innymi dowódców oddziałów AK - majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszkę", majora Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", czy ostatniego dowódcę Narodowych Sił Zbrojnych podpułkownika Stanisława Kasznicę.
Gość przypomniała, że prace trwają od 18 kwietnia, a do tej pory odnajdywano dużo szczątków tzw. luźnych, wśród nich czaszki z widocznymi miejscami po postrzale. – W środę w ścieżce między kwaterami z lat 80. odnaleźliśmy siedem jam grobowych, bez wątpienia są pierwotne. Jesteśmy przekonani że to pochówki więźniów straconych na Rakowieckiej z lat 50. XX wieku - mówiła.
W jednej z jam – grobie masowym – znajdują się szczątki co najmniej siedmiu osób. – Ważne jest to, że to szkielety w części zniszczone. Zachowały się kości długie nóg i miednice, ale od pasa w górę nie ma szczątków, bo wybudowane zostały później kwatery murowane, te szkielety zostały po prostu ucięte. Mamy części szkieletów, pochodzące z pierwotnych jam grobowych – wyjaśniała.
REKLAMA
Dr Anna Szeląg podkreśliła, że na obecnym etapie prac badacze nie mogą podać żadnych informacji, kto mógł zostać pochowany w odkrytych jamach grobowych. – Będziemy mogli podać to dopiero po badaniach genetycznych, jakieś typowania może odbędą się po zakończeniu prac. Te groby były organizowane stopniowo, w zależności od daty wykonania wyroku. Chronologia była też zaburzana. Nie mogę mówić o nazwiskach, ale wszystko wskazuje na to, że to pochówki z lat 50. – podsumowała.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Jakub Kukla.
____________________
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
Data emisji: 11.05.2017
Godzina emisji: 14:09
Polecane
REKLAMA