"Apteka dla aptekarza". Pacjent ma być beneficjentem
Nowe apteki będą mogli otwierać tylko farmaceuci. Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o prawie farmaceutycznym. Oprócz zapisu dotyczącego zasady "apteka dla aptekarza", wprowadza ona ograniczenia demograficzne i geograficzne dla nowo otwieranych aptek. O nowelizacji ustawy o prawie farmaceutycznym rozmawiały w Polskim Radiu 24 Elżbieta Piotrowska-Rutkowska z Naczelnej Rady Aptekarskiej i dr Dobrawa Biadun z Konfederacji Lewiatan.
2017-05-17, 15:55
Posłuchaj
Nowelizacja była inicjatywą poselską. Takie zapisy próbowano wprowadzić już wcześniej, na początku lat 90., potem w 2002 roku, ale bezskutecznie. Jak podkreślała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, ustawa ma służyć uporządkowaniu rynku farmaceutycznego.
- Beneficjentem zmian ma być pacjent. Ustawa przywraca właściwa role apteki, jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu z lekami. Obecnie mamy 14800 aptek, których liczba wzrasta z roku na rok. Celem nowelizacji ma być zapobieżenie koncentracji aptek, ponieważ nowe placówki otwierają się tam, gdzie jest już dużo aptek, a nie tam, gdzie są potrzebne. Nowelizacja ma też za zadanie zapobiec monopolizacji i usieciowieniu aptek, ponieważ sieci zajęły już 60 proc. rynku – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.
Z kolei według Dobrawy Biadun mniejsza liczba aptek nie przełoży się na korzyść dla pacjentów. – Nigdy nie widziałam sytuacji, w której zdrowa konkurencja, gdzie pacjent wygrywa, ponieważ może kupić sobie tani lek, to coś zdrożnego, bo uderza w tych, którzy nie radzą sobie na rynku. Uważamy, że ta ustawa sprzyja aptekarzom, a nie pacjentom – powiedziała przedstawicielki Konfederacji Lewiatan.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.
Polskie Radio 24/kk/PAP
_____________________
Data emisji: 17.05.2017
Godzina emisji: 14:35
Polecane
REKLAMA