Zniesienie wiz do UE dla Ukraińców 11 czerwca. „W Polsce szlaki są przetarte”

Ukraińskie urzędy wydają dziesiątki tysięcy biometrycznych paszportów dziennie. To dokumenty, które będą uprawniać obywateli Ukrainy do wjazdu na teren Unii Europejskiej bez wizy. Początek tzw. ruchu bezwizowego 11 czerwca. O konsekwencjach zniesienia wiz do UE dla Ukraińców mówiła w Polskim Radiu 24 Myrosława Keryk, prezes Fundacji Nasz Wybór.

2017-06-05, 13:09

Zniesienie wiz do UE dla Ukraińców 11 czerwca. „W Polsce szlaki są przetarte”
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

05.06.2017 Myrosława Keryk: „Polska jest bardziej znana Ukraińcom, język jest bliższy i są już przetarte pewne szlaki”.
+
Dodaj do playlisty

Biometryczne paszporty mają specjalne zabezpieczenia - m.in. czip zawierający dane o właścicielu dokumentu. Do tej pory nad Dnieprem wydano ponad 3 miliony takich paszportów. Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej Ukraińcy będą mogli wjechać do Unii bez wizy od północy 11 czerwca. Ukraińcy otrzymali prawo wjazdu na teren UE na 90 dni w ciągu pół roku. Do podjęcia pracy na ternie krajów Unii Ukraińcy nadal będą potrzebować pozwolenia na pracę, jednak będą mogli się o nie ubiegać już w miejscu, w  którym będą chcieli podjąć pracę.

Według Myrosławy Keryk w początkowym okresie po zniesieniu wiz będziemy mogli obserwować zwiększony ruch Ukraińców do Polski. – Polska jest bardziej znana Ukraińcom, język jest bliższy i są już przetarte pewne szlaki. Na razie nie oczekiwałabym masowego wyjazdu dalej, dlatego, że w Polsce działa już wiele instytucji pośrednictwa pracy. Dla wielu osób ważna jest też możliwość powrotu do domu na weekend – mówiła rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Jak wskazywała prezes Fundacji Nasz Wybór, z czasem Ukraińcy powinni zacząć się rozglądać za wyjazdami do krajów, które wcześniej rzadziej odwiedzali. – Ukraińcy rzadziej jeździli do Niemiec czy Francji przez trudniejszy dostęp do rynku pracy. Wysoko wykwalifikowani specjaliści mogą wybierać, w jakim kraju chcą pracować. Mogą być zarzuty, że migranci będą zaniżać stawki, ale podobnie było, gdy Polska wchodziła do UE. Tego nie unikniemy przy żadnej migracji – powiedziała Keryk.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Anna Grabowska.

Polskie Radio 24/kk/IAR

______________________

Data emisji: 05.06.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 10:42

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej