Reforma edukacji. „Likwidacja placówek zawsze wiąże się z utratą pracy”
Od września wdrożona zostanie reforma edukacji, w ramach której zlikwidowane zostaną gimnazja. Według ZNP pracę straci co najmniej 6 tys. nauczycieli. O zmianach i ich konsekwencjach w Polskim Radiu 24 mówił dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej.
2017-06-09, 14:03
Posłuchaj
Gość podkreślał, że trzeba brać pod uwagę to, że likwidacja placówek nigdy nie odbywa się bez utraty pracy. – Może nie będzie takich potrzeb edukacyjnych, w związku z łączeniem szkół podstawowych z gimnazjami. Wiemy, że dyrektorzy obu placówek, w takich miejscowościach, gdzie jest podstawówka i gimnazjum muszą uzgodnić wspólnie schemat organizacyjny – wskazywał.
Dr Bodarski zaznaczył, że spór będzie trwać, ale dopiero po 1 września będziemy widzieć konkretne liczby i dane, ilu nauczycieli będzie musiało się pogodzić z trudną sytuacją, gdy na przykład nie będą mogli mieć pełnego etatu w jednej szkole. – Nie straszmy nauczycieli hasłami „masowe bezrobocie”. Szkoła to infrastruktura, przede wszystkim ludzie. To są najważniejsze elementy systemu kształcenia, kiedy się pojawia hasło reformy, elektryzuje nas wszystkich, bo dotyczy nas wszystkich. Trudno się dziwić, że towarzyszą temu określone emocje. To temat nośny, wykorzystywany politycznie. A nic gorszego nie może szkoły spotkać, niż jej upolitycznienie – podsumował.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Filip Memches.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
____________________
Data emisji: 09.06.2017
Godzina emisji: 10:35
REKLAMA
Polecane
REKLAMA