Raport nt. terroryzmu w UE: statystycznie spada liczba ataków

2017-06-30, 15:10

Raport nt. terroryzmu w UE: statystycznie spada liczba ataków
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Hani Amir/CC-BY-SA

W 2016 r. Europol odnotował 142 nieudane, udaremnione lub przeprowadzone ataki terrorystyczne na terytorium Unii Europejskiej. To dość duży spadek w porównaniu np. z okresem 2014-2015 kiedy liczba ataków sukcesywnie wzrastała. O terroryzmie w Europie mówił w Polskim Radiu 24 dr Krzysztof Liedel z Collegium Civitas.

Posłuchaj

30.06.17 Dr Krzysztof Liedel o raporcie Europolu na temat terroryzmu w Europie.
+
Dodaj do playlisty

W roku 2014 nieudanych, udaremnionych lub przeprowadzonych ataków było 201, a w 2015 roku - 211. Ataki terrorystyczne w Unii Europejskiej - choć często krwawe i spektakularne - jak wynika z danych zgromadzonych przez amerykański Departament Stanu stanowią jednak tylko około 2 proc. ogółu światowych przejawów terroryzmu. Ponadto, wbrew częstym i obiegowym opiniom, w Unii Europejskiej nie dominują ataki terrorystyczne o podłożu islamistycznym.

Przykładowo w 2014 r. spośród 199 aktów tylko 2 zaliczono do tego nurtu. W 2015 r. na łączną liczbę 211 ataków 17 wynikało z motywacji islamistycznej. Dane za rok 2016 pokazują natomiast, że zdecydowanie przeważały te o charakterze separatystycznym - 99. Pozostałe zakwalifikowano zaś jako skrajnie lewicowe (27), dżihadystyczne (13), niesklasyfikowane (2) oraz skrajnie prawicowe (1).

Jak podkreślił dr Krzysztof Liedel, są to twarde dane statystyczne, a statystyka „nie jest narzędziem doskonałym jeżeli chodzi o analizę zagrożeń terrorystycznych”.

- Odnotowano pewien spadek. Wynika to z tego, że część osób, która została zradykalizowana i zrekrutowana na terenie Europy, została przerzucona do Syrii i Iraku i tam prowadziła działalność terrorystyczną. Taka była bowiem w 2016 roku strategia tzw. Państwa Islamskiego. Dzisiaj się to zmienia – wyjaśnił gość.

Dr Liedel dodał także, że statystycznie zamachy, które „podbijają bębenek zamachów poza Europą”, często mają miejsce na terenie działań wojennych. - To, co najistotniejsze w terroryzmie, czyli wydźwięk psychologiczny, jest jednak dużo większy na terenie Europy. Każde zdarzenie o charakterze terrorystycznym wywołuje bowiem określony efekt medialny i psychologiczny, a o to chodzi terrorystom. Nawet jeśli to tylko 2 proc. to wydźwięk tych wydarzeń jest dużo większy niż w innych częściach świata i to jest istotą terroryzmu – podsumował gość.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 30.06.17

Godzina emisji: 14:45

Polecane

Wróć do strony głównej