Prace poszukiwawcze pod „ścianą straceń”. „Tam zginął mjr Łupaszka”

2017-07-19, 11:57

Prace poszukiwawcze pod „ścianą straceń”. „Tam zginął mjr Łupaszka”
Siedzibą Muzeum stanie się teren obecnie funkcjonującego Aresztu Śledczego w Warszawie-Mokotowie przy ul. Rakowieckiej 37, który w 2017 roku zostanie wygaszony.Foto: @MuzeumWykletych / fb.com

Prof. Krzysztof Szwagrzyk, kierujący pracami na warszawskiej „Łączce”, rozpoczął prace poszukiwawcze w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. W Polskim Radiu 24 o sprawie mówił Jacek Pawłowicz, dyrektor placówki.

Posłuchaj

19.07.17 Prace poszukiwawcze pod „ścianą straceń”. „Tam zginął mjr Łupaszka”
+
Dodaj do playlisty

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieści się przy ul. Rakowieckiej 37 w stolicy. Do niedawna znajdował się tam Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów. W latach 40. i 50 XX wieku było to natomiast miejsce, w którym przetrzymywano i mordowano więźniów politycznych, przeciwników władz komunistycznych.

Jak relacjonował w Polskim Radiu 24 Jacek Pawłowicz, prof. Szwagrzyk, kierujący Biurem Poszukiwań i Identyfikacji IPN, nie po raz pierwszy prowadzi prace na terenie więzienia mokotowskiego. – Już wcześniej wykonywane były prace przy kotłowni, gdzie podejrzewaliśmy, że mogą być zakopane szczątki. Nie udało się jednak znaleźć ofiar reżimu stalinowskiego (…). Mieliśmy wówczas pecha. Prace stanęły około dwa metry od miejsca, które niedawno znaleźliśmy, od „ściany straceń” – mówił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. – „Ściana straceń” to miejsce, gdzie w latach 40. i 50. odbywały się egzekucje. Tam został zamordowany m.in. mjr Szendzielarz „Łupaszka” – dodawał gość PR24.

IPN w ostatnim etapie poszukiwań ofiar komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach odnalazł szczątki ok. 100 osób - podał Krzysztof Szwagrzyk. Dodał, że na Łączce nie ma już żadnych ludzkich szczątków ofiar totalitaryzmu. IPN podsumował w Warszawie ostatni etap prac archeologicznych i ekshumacyjnych prowadzonych na Powązkach od 18 kwietnia do 8 lipca. - Przebadaliśmy Łączkę, odnaleźliśmy wszystkie ofiary komunizmu pogrzebane tam w sposób tajny w latach 40. i 50. Zakończyliśmy te prace - powiedział Szwagrzyk, który w IPN kieruje Biurem Poszukiwań i Identyfikacji.

IPN poszukiwał na „Łączce” szczątków ofiar komunizmu. W latach 1948-56 komunistyczna bezpieka ukryła tam ciała kilkuset ofiar – często byli to żołnierze walczący z sowietyzacją Polski. Wśród odnalezionych i już zidentyfikowanych szczątków znaleźli się żołnierze polskiego podziemia, m.in. mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, a także ostatni dowódca Narodowych Sił Zbrojnych ppłk Stanisław Kasznica. Wciąż poszukiwane są szczątki m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa, rtm. Witolda Pileckiego, płk. Łukasza Cieplińskiego.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/PAP

Więcej Historii w Polskim Radiu 24  

 ____________________ 

Data emisji: 19.07.17

Godzina emisji: 7.07


Polecane

Wróć do strony głównej