Przewodnicy warszawscy oprowadzali po mogiłach powstańczych

2017-07-30, 14:23

Przewodnicy warszawscy oprowadzali po mogiłach powstańczych
Warszawa, 28.07.2017. Powstaniec warszawski z batalionu "Sokół" Stefan Laube pseudonim "Adam" podczas konferencji prasowej "Wolność Łączy",. Foto: PAP/Jacek Turczyk

Przewodnicy z Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich PTTK oprowadzali chętnych po mogiłach powstańczych na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. To element obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Towarzyszył im reporter Polskiego Radia 24 Marcin Chmielnicki.

Posłuchaj

30.07.2017 Przewodnicy warszawscy oprowadzali po mogiłach powstańczych. Relacja Marcina Chmielnickiego - reportera PR24
+
Dodaj do playlisty

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach odwiedzono między innymi groby Zgrupowania "Kryska", a także batalionów: "Zośka", "Parasol" , "Żywiciel", "Baszta", "Czata 49" i "Kiliński" . Przewodnicy oprowadzali również po kwaterze ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego oraz Szarych Szeregów. Na trasie zwiedzania nie zabrakło również pomnika Gloria Victis. 

Obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

Spotkanie powstańców warszawskich z prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz rozpocznie w poniedziałek obchody 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości, która rozpocznie się o 10.00 w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego, prezydent nada ordery i odznaczenia państwowe. 

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku, było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy powstańców, zginęło też około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta. 

Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, były powstaniec Leszek Żukowski wyjaśnia, że spotkanie z prezydentem to ważny element obchodów rocznicowych, "to dowód, że najwyższe władze państwa i miasta są z nami" - podkreśla weteran. 

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski wyjaśnia, że spotkanie w Parku Wolności przypomina o rocznicy otwarcia Muzeum przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2004 roku. Jest też okazją do spotkania międzypokoleniowego, ponieważ na uroczystości będą i powstańcy i młodzież, która po oficjalnej części będzie mogła porozmawiać z weteranami. 

W południe Rada Warszawy odda hołd powstańcom. Uroczysta Sesja Rady Miasta Stołecznego Warszawy odbędzie się na Zamku Królewskim. Podczas sesji zostaną wręczone honorowe obywatelstwa Warszawy. W tym roku te tytułu otrzymają: powstaniec Wanda Traczyk-Stawska, prawnik, dziennikarz, nauczyciel akademicki Wiesław Johann oraz aktor Daniel Olbrychski. Na sesji wręczone zostaną także Nagrody miasta Warszawy, które trafią do 22 osób i 6 organizacji. 

Powstańcy apelują, by o 17.00 w godzinę rozpoczęcia Powstania, kiedy rozlegną się syreny alarmowe przystanąć w milczeniu na minutę, i w ten sposób oddać hołd poległym w 1944 roku żołnierzom i cywilom. 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/nf1b7NQ89Kk" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Wieczorem o 18.00 na Placu Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego odprawiona zostanie uroczysta polowa Msza Święta, o 19.00 odczytany zostanie Apel Poległych. O 20.00 odbędzie się koncert „Chłopcy z tamtych lat”. 


Polskie Radio 24, IAR/dp

Polecane

Wróć do strony głównej