X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

„Wielu żołnierzy Armii Krajowej zapłaciło najwyższą cenę za miłość do ojczyzny”

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 08:13
- Powstańcy warszawscy, żołnierze najpiękniejszej polskiej armii jaką była Armia Krajowa, marzyli o wolnej Polsce. Chcieli być politykami, dziennikarzami i artystami, niestety nie było im to dane. Najpierw była hekatomba powstania warszawskiego, wymordowane i zrujnowane miasto, potem obozy jenieckie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie.
Audio
  • 01.08.2017 Jacek Pawłowicz: „Powstańcy Warszawscy marzyli o wolnej Polsce”.
Pluton 163 z 1. kompanii Wigry batalionu Kiliński w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym Błyskawica stoi plut. Henryk Borecki Smutniak. Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma nieprawidłowy numer plutonu: 613.
Pluton 163 z 1. kompanii "Wigry" batalionu "Kiliński" w czasie pogrzebu na ulicy Zgoda 5 w Warszawie. Z pistoletem maszynowym "Błyskawica" stoi plut. Henryk Borecki "Smutniak". Opaska na ramieniu drugiego w kolejności powstańca, ma nieprawidłowy numer plutonu: "613".Foto: wikimedia.commons/Public Domain

Jak podkreślał Jacek Pawłowicz, wielu żołnierzy AK zapłaciło najwyższą cenę za miłość do ojczyzny. – Ginęli w czasie Powstania, a później często też w czasie walki z grupami operacyjnymi UB, NKWD i KBW. Gdyby nie żołnierze AK i Powstańcy, to „Solidarność” miałaby dużo trudniej, bowiem nie miałaby do kogo się odnosić. Najwyższą cenę za miłość do ojczyzny zapłacił m.in. rotmistrz Witold Pilecki – powiedział dyrektor.

73. rocznica Powstania Warszawskiego - czytaj więcej

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24 młodzi ludzie upomnieli się o bohaterów powstania. – To tragiczna historia, rozpoczynająca się we wrześniu 1939 roku, gdy Niemcy, a następnie Sowieci rozgrabili naszą ojczyznę. Wtedy ci bohaterowie zaczęli grać główną role, najważniejszą w historii Polski. Jednak zamiast iść na defiladę zwycięstwa, zginęli lub poszli do więzienia na Mokotów – mówił Pawłowicz.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem audycji była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/kk/PAP

______________________

Data emisji: 01.08.2017

Godzina emisji: 07:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspomnienia i refleksje Powstańców Warszawskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 17:14
Powstańcy w Polskim Radiu 24 wspominali walki o Warszawę w roku 1944. Eugeniusz Tyrański, Zbigniew Galperyn i Stanisław Kral-Leszczyński przedstawili też swoje refleksje dotyczące Powstania Warszawskiego w dniu wybuchu walk i z perspektywy czasu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

73. rocznica powstania warszawskiego. „Musieli pójść walczyć o Polskę i honor”

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2017 14:29
Powstanie warszawskie było próbą wyzwolenia Warszawy spod władzy okupanta. Polacy nie byli dobrze przygotowani (brakowało przede wszystkim broni), liczyli jednak na pomoc, która miała nadejść w ciągu tygodnia ze strony Rosjan. Tymczasem pomoc nie nadeszła, a powstanie zaplanowane na trzy dni, trwało dwa miesiące. Podczas walk zginęło około 150 tysięcy osób. O tragicznym w skutkach zrywu w audycji Wszystko Jest Historią mówił Tomasz Karasiński, szef grupy rekonstrukcyjno-historycznej „Radosław”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przewodnicy warszawscy oprowadzali po mogiłach powstańczych

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2017 14:23
Przewodnicy z Warszawskiego Koła Przewodników Miejskich PTTK oprowadzali chętnych po mogiłach powstańczych na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. To element obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Towarzyszył im reporter Polskiego Radia 24 Marcin Chmielnicki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent: Dzięki Powstańcom możliwe było odzyskanie suwerenności po 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2017 18:09
- Dziękuję za możliwość spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego, bohaterami naszej ojczyzny, także mojego życia; tamte wydarzenia i postawa młodych Polaków kształtują postawę gotowości do służby ojczyźnie - powiedział Andrzej Duda. Prezydent wziął udział w oficjalnej uroczystości upamiętniającej 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Podczas spotkania z powstańcami wręczono ordery i odznaczenia państwowe. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

73. rocznica Powstania Warszawskiego. Stolica oddaje hołd powstańcom

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 23:00
Na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego w stolicy odbyło się wspólne śpiewanie piosenek powstańczych pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Na miejscu był m.in prezydent Andrzej Duda i tysiące Polaków, którzy chcieli uczcić bohaterów Powstania.
rozwiń zwiń