Groźne skutki zmian klimatycznych dla polskich miast

Ministerstwo Środowiska zakończyło pierwszy etap projektu, dotyczącego adaptacji największych polskich miast do zmian klimatu. Na podstawie analiz zdiagnozowane zostały zagrożenia w poszczególnych miastach, związane z warunkami meteorologicznymi. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Pawłem Sałkiem, wiceministrem środowiska.

2017-08-10, 14:34

Groźne skutki zmian klimatycznych dla polskich miast
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: flickr/Pawel Kabanski/CC BY-SA 2.0

Posłuchaj

10.08.17 Polskie miasta a zmiany w klimacie
+
Dodaj do playlisty

Największym niebezpieczeństwem dla aglomeracji okazały się podtopienia i powodzie. Mają one negatywny wpływ nie tylko na stan mienia mieszkańców, ale mogą także powodować dotkliwe straty gospodarcze, np. w postaci czasowych przerw w produkcji. Upały to drugie z ważnych zagrożeń, które wpływają na funkcjonowanie miasta i gospodarki. W szczególności wrażliwe są sektory transportu i energetyki.

– Chcemy, by największe polskie miasta, najbardziej narażone na ekstremalne zjawiska pogodowe, mogły się do nich przygotować pod względem infrastrukturalnym, urbanistycznym, a także np. gospodarki wodnej – mówił w Polskim Radiu 24 o projekcie "Opracowanie Miejskich Planów Adaptacji do zmian klimatu dla 44 miast liczących powyżej 100 tys. mieszkańców" Paweł Sałek.

Dla wszystkich miast bardzo ważna jest odpowiedź na pytanie, jak dostosować się do zmian klimatu. W kolejnych etapach realizacji projektu poszukiwane będą rozwiązania, które zwiększą potencjał adaptacyjny miast oraz poprawią skuteczność reagowania na ekstremalne zjawiska pogodowe.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Filip Memches.

Polskie Radio 24/mos.gov.pl

___________________

Data emisji: 10.08.17

REKLAMA

Godzina emisji: 13.06


 

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej