Prezes IPN: obchodząc rocznice czujemy łączność pokoleniową z ludźmi, którzy walczyli o wolność, honor i niepodległość

Ludobójstwo Polaków na Wołyniu, "Operacja polska" NKWD, Powstanie Warszawskie, czy Bitwa Warszawska 1920 roku. Co nam daje pamięć o tych wydarzeniach? Gościem Polskiego Radia 24 był prezes IPN, dr Jarosław Szarek.

2017-08-16, 13:27

Prezes IPN: obchodząc rocznice czujemy łączność pokoleniową z ludźmi, którzy walczyli o wolność, honor i niepodległość
PR24. Foto: PR24

Posłuchaj

15.08.17 dr Jarosław Szarek: Polacy uświadomili sobie w 1920 r., że muszą dać coś więcej niż dwie krople krwi i dwie krople potu.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem gościa audycji obchodząc rocznice wydarzeń z historii naszego narodu, czujemy łączność pokoleniową z ludźmi, którzy walczyli o wolność, honor i niepodległość naszego kraju. - Kiedy Jan Paweł II przyjechał do Radzymina spotkać się z garstką żyjących jeszcze weteranów walczących w 1920 r., powiedział, że rodząc się w tym samym czasie zaciągnął dług wobec tego czynu. Tak powinni się czuć wszyscy Polacy – powiedział dr Jarosław Szarek.

Obraz wiktorii warszawskiej z 1920 roku jest czasem mylnie postrzegany, że cały naród stanął do broni i dzielnie odparł bolszewików. - To wcale nie musiało się skończyć zwycięstwem – zaznaczył gość audycji. – Pamiętajmy, że przez ponad 100 lat funkcjonowaliśmy w trzech różnych zaborach, co oznaczało inne systemy prawne, mentalność, a nawet komunikację – tłumaczył prezes IPN i dodał, że panowała wówczas wszechogarniająca obojętność.

- Nawet Wincenty Witos pisał, że nie poznawał tamtejszych Polaków, którzy wyglądali jakby czekali na bolszewików. Stan świadomości bycia Polakiem nie był powszechny – tłumaczył dr Szarek.

Zdaniem prezesa IPN, Bitwa Warszawska określana też jest jako Cud nad Wisłą, nie tylko ze względów religijnych, ale także mobilizacji Polaków.

REKLAMA

Więcej w nagraniu

Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 15.08.17

Godzina emisji: 7.06

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej