Debata na temat zmian w konstytucji. Prezydent: w konstytucji nieprecyzyjny jest podział kompetencji władz

2017-08-25, 13:40

Debata na temat zmian w konstytucji. Prezydent: w konstytucji nieprecyzyjny jest podział kompetencji władz
Prezydent RP Andrzej Duda (4L), przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda ((5L), pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha (6L), prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (L), metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź (2L) oraz marszałek Senatu Stanisław Karczewski (3L) podczas konferencji.Foto: PAP/Adam Warżawa

W konstytucji bardzo nieprecyzyjny jest nie tyle podział władz, co kompetencji, jakie tym władzom przysługują - powiedział Andrzej Duda podczas zorganizowanej przez Solidarność Konfrencji. Debata dotycząca zmian w konstytucji organizowana przez NSZZ "Solidarność" odbywa się w BHP Stoczni Gdańskiej. Oprócz prezydenta biorą w niej udział m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz szef 'Solidarności" Piotr Duda. Polskie Radio 24 transmitowało to wydarzenie.

Posłuchaj

25.08.17 Przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy
+
Dodaj do playlisty

- W konstytucji bardzo nieprecyzyjny jest nie tyle podział władz, co kompetencji, jakie tym władzom przysługują - powiedział w piątek w Gdańsku podczas konferencji dot. konstytucji prezydent Andrzej Duda.

Prezydent: nową konstytucję będziemy tworzyli dla następnego pokolenia 

- Ta nowa idea konstytucyjna ma być wyjściem na przyszłość; będziemy ją tworzyli dla następnego pokolenia - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas pierwszej debaty dot. zmian w konstytucji. Chciałbym, aby referendum odbyło się 11 listopada 2018 r., albo 10-11 listopada - poinformował.

"Zgadzam się z tymi, którzy mówią +nie wszystko w tej konstytucji jest złe+. Oczywiście, że nie wszystko jest złe. Jest bardzo wiele dobrych elementów, jest bardzo wiele elementów, które się sprawdziły, ale są ważne elementy, które się nie sprawdziły, które nie zdały egzaminu, albo które są tak zapisane, że w gruncie rzeczy stanowią element pusty" - mówił w piątek prezydent.

Duda ocenił, że jest "bardzo wiele takich obszarów", zwłaszcza tych, które znajdują się w zainteresowaniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność", które rzeczywiście wymagają "co najmniej dopracowania". "To jest wielkie zadanie" - wskazał prezydent.

"Chciałbym, żeby (referendum) się odbyło 11 listopada (2018 r.), czy też - zobaczymy - 10 i 11 listopada, a więc poprzez dwa dni. Dlaczego? Dlatego, że to jest ważny moment, niezwykle ważny moment dla nas wszystkich Polaków, bo wszyscy jesteśmy przywiązani ogromnie do niepodległości Rzeczpospolitej, do suwerennego państwa, bo wiemy o tym, że tylko w takim państwie możemy sami stanowić o sobie i tylko w takim państwie jesteśmy w stanie budować swoją przyszłość" - mówił prezydent.

Jak podkreślił Duda, "właśnie ta nowa idea konstytucyjna ma być wyjściem na przyszłość". "Bo ja uważam, że biorąc pod uwagę okres 20-25 lat, kiedy dokonuje się pewnego podsumowania tego jak funkcjonuje konstytucja - to okres długi - trzeba mieć świadomość, że tak naprawdę będziemy ją tworzyli dla następnego pokolenia" - podkreślił.

"To ma być konstytucja, która będzie czerpała z doświadczeń tych ostatnich 30 lat, to ma być konstytucja, która będzie gdzieś też wychodziła z doświadczenia walki o niepodległość, z doświadczenia tych prawie 50 lat zniewolenia komunistycznego i tego wszystkiego, co wtedy było złe i o czym wszyscy jeszcze pamiętamy" - zaznaczył prezydent.

Wcześniej głos podczas konferencji zabrali marszałek Senatu Stanisław Karczewski i szef "Solidarności" Piotr Duda.

Marszałek Stanisław Karczewski: gwarancja 500plus powinna znaleźć się w nowej konstytucji

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział że nowa konstytucja powinna łączyć Polaków, a także budować wspólnotę narodową. Podkreślił również, że konstytucja musi być napisana dla obywateli i przez obywateli. "Dialog powinien być naszym kluczowym słowem podczas prac nad nową konstytucją" - zaznaczył marszałek Senatu. 
Podczas przemówienia w Stoczni Gdańskiej marszałek Karczewski mówił również, że oprócz gwarancji bezpłatnej nauki, bezpłatnej opieki zdrowotnej, powinna się znaleźć gwarancja 500plus. Wyraził także nadzieję, że w nowej konstytucji znajdą się przepisy gwarantujące miejsca w Senacie dla Polonii. Podkreślił także , że nie chciałby, aby referendum odbywało się w tym samym dniu co wybory samorządowe, które są zaplanowane na jesieni 2018 roku.

Piotr Duda, szef "S": konferencja dot. konstytucji - wielkie święto demokracji

- Konferencja dot. zmian w konstytucji, to wielkie święto demokracji; odbywa się ona w przeddzień uroczystości związanych z podpisaniem Porozumień Sierpniowych - mówił w piątek w Gdańsku szef "Solidarności" Piotr Duda. Szef "S" wskazywał, że uroczystości te od 30 lat "oficjalnie, a wcześniej mniej oficjalnie" organizuje NSZZ "Solidarność".

"Zawsze byliśmy uradowani, że w to święto, oprócz członków +Solidarności+ przybywało wielu osób, które chciały uczcić ten zryw ludzi pracy w naszym kraju" - mówił.

Szef "Solidarności" przypominał, że 37 lat temu w wielu zakładach pracy w całej Polsce odbywały się strajki i protesty. "Początek to lipiec 1980 roku, Świdnik, Lublin, 14 sierpnia, tu w Gdańsku rozpoczęto strajk w Stoczni Gdańskiej w obronie zwolnionej śp. Anny Walentynowicz" - mówił Piotr Duda.

"Wiele protestów w naszym kraju przekształciło się w walkę o konstytucję, konstytucję pracowniczą, która została tutaj w Gdańsku spisana w 21 postulatach" - dodał szef "S". 

Z inicjatywą przeprowadzenia referendum w sprawie zmian w konstytucji wyszedł prezydent Duda w czasie uroczystości w święto Konstytucji 3 maja. Powiedział wówczas, że chce, aby referendum odbyło się w przyszłym roku, gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Według niego Polacy powinni móc wypowiedzieć się na temat obowiązującej od 20 lat konstytucji i określonego w niej modelu ustrojowego.

Piątkowa konferencja organizowana przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" pod hasłem "Konstytucja dla obywateli nie dla elit" ma zainaugurować debatę na temat zmian konstytucji.

W spotkaniu uczestniczy także były przewodniczący "Solidarności" Marian Krzaklewski, wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha, a także eksperci: prof. Jakub Stelina z Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Dariusz Dudek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, prof. Jan Wojtyła z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prof. Piotr Uziębło z Uniwersytetu Gdańskiego.

Obywatelski projekt konstytucji został przygotowany w 1994 r. przez Społeczną Komisję Konstytucyjną na zlecenie Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, przy współpracy Sekretariatu Ugrupowań Centroprawicowych i Niepodległościowych.

Cytowany w informacji prasowej szef Związku Piotr Duda zaznaczył, że tamten obywatelski projekt konstytucji, który powstał pod kierunkiem przewodniczącego Mariana Krzaklewskiego, to "dobry punkt wyjścia do dyskusji o zmianach". "Obecną napisały elity dla elit. Mętną, nieprecyzyjną, pozwalającą na wiele, często sprzecznych interpretacji" - dodał Piotr Duda.

___________________________

Konferencja rozpoczęła się o godz. godz. 11, a chwilę wcześniej prezydent Duda złożył  kwiaty przed bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej. W pierwszej części konferencji wystąpili kolejno: szef "Solidarności" Piotr Duda, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz prezydent Andrzej Duda. W drugiej części odbędzie się panel dyskusyjny "Konstytucja dla obywateli nie dla elit", który poprowadzi prof. Jakub Stelina.

Z kolei po zakończeniu debaty - jak podaje KPRP - zaplanowano briefing ministra Muchy, który ma poinformować o działaniach planowanych w ramach kampanii informacyjnej przed referendum ogólnokrajowym.

Obecna konstytucja została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.; 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, w którym za nową ustawą zasadniczą było 52,71 proc. głosujących; 45,89 proc. było przeciw, frekwencja wyniosła 42,86 proc. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r.

Wydarzenia z Gdańska relacjonował w Polskim Radiu 24 Karol Darmoros (IAR)

PAP/PR24/ip/tb/

Polecane

Wróć do strony głównej