Reforma edukacji wchodzi w życie
4 września uczniowie szkół podstawowych i średnich rozpoczną nowy rok szkolny. Zgodnie z reformą, znikają gimnazja, a „podstawówka” będzie liczyła osiem klas. W Polskim Radiu 24 o zmianach w szkolnictwie mówił dr Rafał Bodarski z Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.
2017-08-28, 11:19
Posłuchaj
Nowa reforma to przede wszystkim powrót do ośmioletniej szkoły podstawowej i rezygnacja z gimnazjów. W tym roku nie był już prowadzony nabór do tych szkół, co oznacza, że w nowym roku szkolnym funkcjonować będą tylko drugie i trzecie klasy gimnazjum. Po zmianach, nauka w liceach ma trwać cztery lata, a w technikach pięć. Szkoły zawodowe zastąpią szkoły branżowe I i II stopnia.
Jak wskazywał gość PR24, reforma to także nowe programy nauczania. – Z tym wiąże się to, że potrzebne są nowe podręczniki. Może być z nimi na początku pewien kłopot, bo nie ma zbyt wielu dopuszczonych przez MEN programów. Mogą wystąpić zatem problemy z otrzymaniem książek na czas, co sygnalizują już rodzice – mówił dr Rafał Bodarski.
W rozmowie z ekspertem również o tym, czy dwustopniowy model edukacji, który obecnie zastępuje trójstopniowy system, będzie efektywniejszy.
Polskie Radio 24/mp
REKLAMA
__________________
Data emisji: 28.08.17
Godzina emisji: 10.12
REKLAMA
Polecane
REKLAMA