"Malowany ptak" na Festiwalu Warszawa Singera. "Ta sztuka jest nachalną agitką"
Spektakl "Malowany ptak" na podstawie tekstu Jerzego Kosińskiego w reżyserii Mai Kleczewskiej był jednym z wydarzeń otwierających w Warszawie Festiwal Singera. Czy to próba powrotu do narracji, że Polacy byli antysemitami? Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 Joanna Siedlecka - autorka książki o Jerzym Kosińskim "Czarny ptasior", która demaskuje okupacyjny życiorys pisarza.
2017-08-30, 15:00
Posłuchaj
"Malowany ptak" to wydana w USA w 1965 r. książka Jerzego Kosińskiego, która odbiła się na świecie szerokim echem. Książka opowiada o losach tułającego się w czasie II wojny światowej po polskich wsiach żydowskiego chłopca, który jest poniżany, maltretowany i torturowany przez Polaków.
- Kosiński utrzymywał, że jego książka opisuje jego rzekome cierpienia i prześladowania, których zaznawał od polskich chłopów. Okazało się, że było zupełnie odwrotnie. Uratowała go polska wieś, polski ksiądz – stwierdziła w Polskim Radiu 24 Joanna Siedlecka.
Jej zdaniem, "choć było ciężko, udało mu się przeżyć". – Okazało się, że nie do końca wszystko wiemy, a mimo to pani Maja Kleczewska i pan Łukasz Chotkowski – reżyserzy spektaklu - postanowili nadal grać tą kartą i zupełnie serio traktować zmyślenia i kłamstwa Kosińskiego, których użył celowo i udawał ofiarę, by udramatycznić swoja książkę – mówiła.
Siedlecka dodała, że sztuka "Malowany Ptak" jest "odrażającą, brutalną, nachalną i wrzaskliwą agitką".
REKLAMA
Spektakl "Malowany ptak" wystawiono w Nowym Teatrze w ramach festiwalu Warszawa Singera. Poprzedziła go dyskusja na temat relacji polsko-żydowskich.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Filip Memches.
Polskie Radio 24/pr
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 30.08.17
Godzina emisji: 14:34
REKLAMA