Papież w Kolumbii. „Najtrudniejsza pielgrzymka”
Przebywający w Kolumbii papież Franciszek zaapelował, aby nie szukać zemsty na FARC. Działalność tej zbrojnej partyzantki przez pół wieku destabilizowała życie w tym południowoamerykańskim kraju. W Polskim Radiu 24 rozmowa z ks. Krzysztofem Ołdakowskim z Naczelnej Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia i Anną Gwozdowską z Tygodnika “Wprost”,
2017-09-08, 15:00
Posłuchaj
Jak zauważyła Anna Gwozdowska z Tygodnika “Wprost”, papież został przyjęty w Kolumbii bardzo serdecznie. - To kraj katolicki, gdzie prawie 90 proc. to ludzie ochrzczeni i wszyscy bardzo entuzjastycznie powitali Ojca Świętego – mówiła dziennikarka. Chociaż jej zdaniem polityka nie będzie celem papieskiej pielgrzymki to pozostaje ona jednak w tle wydarzeń.
- Papież już wcześniej angażował się w proces pokojowy, który rozpoczął się rozmowami w Hawanie jeszcze w 2012 r., jednak wojna trwająca ponad 50 lat wciąż się jeszcze nie zakończyła - powiedziała Anna Gwozdowska i dodała, że w Kolumbii dalej jest niespokojnie, a na czas pielgrzymki papieża wprowadzony został jedynie rozejm.
Papież wygłosił przemówienie wspólnie z prezydentem Kolumbii Juanem Manuelem Santosem. Franciszek powiedział, że starania podjęte przez prezydenta Kolumbii dają nadzieję na rozwiązanie konfliktu. Jak podkreślał na naszej antenie ks. Krzysztof Ołdakowski, właśnie kwestie związane z wewnętrznym konfliktem stanowią o trudności wizyty papieża.
REKLAMA
– Pielgrzymka do Kolumbii jest uznawana za najtrudniejszą z tych, które odbył Franciszek. Powodem jest skomplikowany proces pokojowy, który ma miejsce w tym kraju – mówił. – Wojna domowa w Kolumbii trwa już kilkadziesiąt lat, pochłonęła 300 tysięcy ofiar, a miliony ludzi straciły dach nad głową. Wielkim zadaniem dla wszystkich mieszkańców tego kraju jest przerwanie przemocy – podkreślał ks. Ołdakowski.
Papież Franciszek przebywa w Kolumbii z pięciodniową pielgrzymką. Jednym z punktów będzie spotkanie z osobami poszkodowanymi i rannymi w konflikcie z partyzantami Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii FARC.
Juan Manuel Santos prowadził negocjacje z FARC, zbrojną przybudówką Kolumbijskiej Partii Komunistycznej, która następnie przekształciła się w partię polityczną. Za swoje działania prezydent Kolumbii otrzymał w zeszłym roku pokojową Nagrodę Nobla.
O podpisaniu porozumienia pokojowego pomiędzy kolumbijskim rządem a FARC miało zadecydować referendum. Obywatele odrzucili porozumienie w zeszłym roku. Krytycy porozumienia wskazywali m.in., że bojówki, które mają na swym koncie tysiące ofiar cywilnych, zostaną potraktowane zbyt łagodnie.
REKLAMA
Wizyta papieża Franciszka w Kolumbii potrwa pięć dni.
Więcej w całej audycji.
Polskie Radio 24/IAR
__________________
REKLAMA
Data emisji: 8.09.17
Godzina emisji: 10.14
REKLAMA