Depresja u mężczyzn. „Wstydzą się podejmować leczenie”
Ponad 5 tysięcy Polaków popełniło w ub. roku samobójstwo. Wśród nich ponad 4,6 tysiąca stanowili mężczyźni. Za wieloma z tych dramatów stała nieleczona depresja. O kampanii „Twarze Depresji. Nie oceniam – akceptuję” w Polskim Radiu 24 mówiła psycholog Anna Morawska-Borowiec.
2017-09-23, 16:00
Posłuchaj
Gość podkreślała, że depresja to poważna choroba, objawiająca się spowolnieniem, obniżonym nastrojem, utratą zainteresowań. Pojawić mogą się także bezsenność, brak apetytu i myśli samobójcze. Ze względu na te ostatnie nazywana jest chorobą śmiertelną.
Obecna odsłona kampanii pokazuje depresję u mężczyzn. Anna Morawska-Borowiec wyjaśniała, że trzykrotnie więcej panów niż pań nie podejmuje leczenia tej choroby. – Wstydzą się, przez to, że jest wyobrażenie o mężczyźnie, który ma być odpowiedzialny, silny i poradzić sobie w każdej sytuacji. Ale są momenty, gdy jest trudno, gdy rozpada się rodzina, mężczyzna traci pracę i wtedy jest bardzo ciężko, a on niespecjalnie ma do kogo się zwrócić – tłumaczyła.
Anna Morawska-Borowiec wskazywała, że problem przede wszystkim dotyczy wsi i małych miejscowości. Wśród mężczyzn, które w ubiegłym roku targnęły się na swoje życie dominują 30-40 latkowie właśnie z takich miejsc. – Problem polega na tym, że te osoby nie mają żadnej możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej, psychiatrycznej, a taka jest niezbędna, by poradzić sobie z chorobą – zaznaczyła.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/ip
_____________________
Data emisji: 23.09.2017
Godzina emisji: 15:33
REKLAMA
REKLAMA