Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej. "To konstytucja dla wszystkich chorych"
- Po ponad 20 latach chaosu będziemy mieli wreszcie medycynę rodzinną na wzór medycyny rodzinnej Europy Zachodniej – Holandii, Wielkiej Brytanii. Stać nas na to. Nie stać nas na bałagan – powiedział w Polskim Radiu 24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych. O przedstawionym przez rząd projekcie ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej mówiła także ekspertka ds. służby zdrowia Maria Libura.
2017-09-28, 13:55
Posłuchaj
W środę odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Projekt przewiduje, że opiekę nad pacjentem będzie koordynować lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jego zadaniem będzie współpraca z lekarzami innych specjalności oraz z pielęgniarką i położną.
Jak podkreślił dr Michał Sutkowski, obecnie system zdrowia jest niedofinansowany, chaotyczny i nieprzyjazny dla pacjenta. - Ministerstwo, my wszyscy, chcielibyśmy by była to opieka całościowa, dobra, blisko domu. Tak też będzie jeśli wprowadzi się pewne znaczące zmiany. Tego zdania jest też resort zdrowia – zaznaczył gość.
Dodał, że projekt ustawy o POZ jest bardzo ważny. - To konstytucja dla opieki podstawowej, dla wszystkich chorych, dla nas wszystkich. Przyjmujemy to z ogromną nadzieją i zadowoleniem - mówił dr Sutkowski.
Podkreślił, że w ustawie "mowa jest o lekarzu rodzinnym, który będzie doskonałym specjalistą medycyny rodzinnej". - Będzie to lekarz, pielęgniarka, położna, dietetyk, psycholog. POZ jest dziś miejscem, które zostało sprowadzone do lekarza, który rozdawał nam jakieś kartki – podsumował.
REKLAMA
Z kolei Maria Libura podkreśliła, że obecne propozycje zmierzają w tę stronę, by dowartościować lekarzy rodzinnych, lekarzy pierwszego kontaktu i doprowadzić do tego, by prowadzili oni szerszą opiekę nad pacjentem.
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24
REKLAMA
____________________
Data emisji: 28.09.17
Godzina emisji: 13:13, 14.15
REKLAMA