Hołd Szujskich. Rocznica uznania polskiego zwierzchnictwa nad Rosją
Zbliża się 406. rocznica hołdu Szujskich. 29 października 1611 roku zdetronizowany car Rosji Wasyl IV, wraz ze swoimi braćmi Dymitrem i Iwanem Szujskim, uznał na Zamku Królewskim w Warszawie prawo przyszłego króla Polski Władysława, syna Zygmunta III Wazy, do rosyjskiego tronu. W Polskim Radiu 24 rozmowa z Jackiem Komudą, pisarzem i historykiem.
2017-10-18, 12:45
Posłuchaj
Hołd Szujskich to pokłosie Dymitriad i wygranej przez Polaków bitwy pod Kłuszynem, w 1610 roku. Wówczas siły Rzeczpospolitej, dowodzone przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego, pokonały carską armię, wspieraną przez Szwedów. Dzięki temu możliwe było wejście Polaków do Moskwy i późniejsze aresztowanie Wasyla IV.
Jak podkreślał jednak na naszej antenie Jacek Komuda, rządy Rzeczpospolitej w Rosji nie były łatwe. – Z jednej strony byliśmy panami Moskwy, większość miast przyjęło władzę królewicza Władysława. Problem polegał na tym, że Zygmunt III Waza nie puścił do Rosji swojego syna, który miał przyjąć prawosławie i objąć rządy – mówił gość PR24. – Zygmunt zmienił umowę, którą Żółkiewski podpisał z bojarami. Sam siebie ogłosił regentem, do czasu uzyskanie pełnoletności przez Władysława. Rosyjska szlachta tego jednak nie zaakceptowała, poczuła się oszukana – dodawał.
W efekcie późniejszych wydarzeń – m.in. niechęci Zygmunta III Wazy do przyjęcia prawosławia przez Władysława (był to jeden z warunków bojarów) – w 1613 roku na carski tron został wybrany Michał I, zapoczątkowując w Moskwie ponadtrzystuletnie panowanie Romanowów.
Więcej w całej rozmowie z Jackiem Komudą.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24
____________________
Data emisji: 18.10.17
Godzina emisji: 7.06
REKLAMA