Czechy: co wiemy o naszym południowym sąsiedzie?
Co nas łączy, a co sprawia, że jesteśmy zupełnie różni na polu kulturowym, politycznym i historycznym? Czechy i Polska – czy oba kraje są do siebie podobne? O tym w rozmowie z dr. Robertem Kulmińskim z Instytutu Slawistyki Zachodniej i Południowej Uniwersytetu Warszawskiego.
2017-10-21, 16:34
Posłuchaj
Bohumil Hrabal, Milan Kundera, Jan Patočka, a także Jožin z bažin czy “Przygody dobrego wojaka Szwejka” – to prawdopodobnie będą hasła przywołane przez przeciętnego Polaka, kiedy zapytamy go o Czechy. O samych Czechach powiemy, że lubią piwo i mają szczególne poczucie humoru. Tyle klisze i stereotypy. Czechy to kraj zbliżony do nas geograficznie i kulturowo – ale czy naprawdę znamy naszych południowych sąsiadów? W czym jesteśmy podobni, a w czym różni? Co warto widzieć o Czechach, aby nie powielać obiegowych schematów? Jakie jest społeczeństwo czeskie?
- Czechy to nasz bliski, południowy sąsiad. O Czechach wiemy bardzo mało. Mało się o Czechach w Polsce pisze - zauważył Robert Kulmiński.
- Nie ma klucza do czytania całości Czech. Zależy gdzie się ucho przyłoży. Czesi nie chodzą do kościoła tak powszechnie, jak dzieje się to w Poslce. Ich stosunek do religii jest inny niż nad Wisłą, ale w Czechach są obecne jednak inne formy religijności – dodał.
Gość Polskiego Radia 24 przypomniał o bogatej historii i kulturze naszego południowego sąsiada. Podkreślił ponadto, że najlepszym sposobem na kulturowe zbliżenie obu narodów są podróże i osobiste kontakty.
REKLAMA
Polskie Radio 24/tb
________________________________
Data emisji: 21.10.17
Godzina emisji: 16:15
REKLAMA
REKLAMA