Więcej pieniędzy na armię i jej modernizację. Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o modernizacji i finansowaniu sił zbrojnych, która stopniowo zwiększa wydatki obronne do co najmniej 2,5 proc. PKB i ustala liczebność sił zbrojnych na 200 tys., wliczając w to Wojska Obrony Terytorialnej. "Chcemy mieć silną i sprawną armię" – powiedział prezydent. Gościem Polskiego Radia 24 był Jakub Palowski z Defence24.

2017-10-23, 14:47

Więcej pieniędzy na armię i jej modernizację. Prezydent podpisał ustawę
Szkolenie żołnierzy służby przygotowawczej w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Foto: Piotr Majchrzak; http://dgrsz.mon.gov.pl/

Posłuchaj

23.10.17 Jakub Palowski o ustawie zwiększającej wydatki na obronność.
+
Dodaj do playlisty

Uchwalona we wrześniu ustawa przewiduje, że udział wydatków na obronność ma w 2018 r. wynieść co najmniej 2 proc. PKB, w roku 2020 wrosnąć do 2,1 proc. PKB, a docelowo w 2030 r. - do minimum 2,5 proc. PKB. Zmienia się też sposób wyliczania kwoty budżetu obronnego, odnosząc go do PKB z roku bieżącego, a nie poprzedniego. Nowelizacja przewiduje też, że w wojsku będzie do 200 tys. żołnierzy. Limit etatów żołnierzy zawodowych wyniesie 150 tys., żołnierzy obrony terytorialnej - 50 tys.

Jak podkreślił Jakub Palowski, bezpieczeństwo państwa zależy od wielu czynników. - Jednym z nich jest potencjał armii, innymi są sytuacja geopolityczna, czyli otoczenie w jakim się znajdujemy, a jeszcze innymi sojusze i możliwość uzyskania ewentualnego wsparcia – tłumaczył.

- Polska armia na pewno wymaga bardzo pilnych działań modernizacyjnych wzmacniających jej potencjał bojowy w różnych obszarach – dodał. Jego zdaniem, „jeśli chodzi o wykorzystanie zapowiedzianych środków, najpilniejszej i najbardziej gruntownej modernizacji wymaga m.in. system obrony powietrznej”. - To nie tylko program Wisła, czyli system obrony powietrznej średniego zasięgu, ale również Narew - system obrony powietrznej krótkiego zasięgu – stwierdził.

Jego zdaniem, „kolejnym ważnym obszarem jest rozbudowa potencjału jeśli chodzi o broń przeciwpancerną”. - Obecnie Ministerstwo Obrony Narodowej deklaruje chęć zakupu różnych typów czy przeciwpancernych pocisków kierowanych czy granatników przeciwpancernych. Jest to istotny obszar biorąc pod uwagę nasze położenie i charakter zagrożenia z jakim możemy się potencjalnie zmagać – wyjaśnił Palowski.

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Łukasz Sobolewski.

_____________________

Polskie Radio 24/pr

REKLAMA

Data emisji: 23.10.17

Godzina emisji: 13:35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej