more_horiz

„Wybory nie mogą być organizowane przez tych, którzy są w nich wybierani”

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 12:17
- By wybory były uczciwe i nie sfałszowane, podstawową rzeczą - np. w wyborach samorządowych - jest to, by nie mogły być one organizowane przez tych, którzy są w nich wybierani. Tak niestety jest. Wójt na najniższym szczeblu jest odpowiedzialny za przebieg wyborów – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Dybowski z Ruchu Kontroli Wyborów.
Audio
  • 24.10.17 Marcin Dybowski o przygotowaniach do wyborów samorządowych i Ruchu Kontroli Wyborów.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EASTNEWS/Andrzej Hulimka/REPORTER

Jak podkreślił Marcin Dybowski, w Polsce potrzebny jest Ruch Kontroli Wyborów. - Udowodniliśmy to w 2015 roku. Gdyby nie Ruch Kontroli Wyborów, nie byłoby tych zwycięstw w wyrobach prezydenckich, a potem – w parlamentarnych. To rzecz oczywista – stwierdził.

Jego zdaniem, „sfałszowane zostały wybory do samorządów w 2014 roku”. – Także teraz zbliżają się wybory samorządowe. Istnieje niebezpieczeństwo fałszerstw wyborczych, bo nic się nie zmieniło jeśli chodzi o ordynację wyborczą. Cały czas jest ta sama ordynacja wyborcza – podkreślił.

Dybowski odniósł się także do Państwowej Komisji Wyborczej. - PKW jest poza wszelką kontrolą. Decyzje, uchwały wewnętrzne Państwowej Komisji Wyborczej, które później obowiązują w całej Polsce i za granicą, są niezaskarżalne. Nie ma żadnego trybu, w którym można by było zaskarżyć uchwały umożliwiające np. głosowanie i na paszport, i na dowód osobisty. Mnóstwo jest takich ułatwień i nie możemy - ani jako strona społeczna, ani jako komitety wyborcze – tego zaskarżyć – podsumował Dybowski.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji była Dorota Kania.

Polskie Radio 24/pr

_____________________

Data emisji: 24.10.17

Godzina emisji: 7:06

Zobacz także

Zobacz także