Powrót Polaka z kosmosu. Dr Zawistowski: z eksploracją musimy jeszcze poczekać
- Jeżeli chodzi o głębszą eksplorację kosmosu, to ludzki organizm jest tutaj największym wyzwaniem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
2025-07-15, 14:48
Szczęśliwy powrót z kosmosu
Polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski jest już na Ziemi. Kapsuła Dragon Grace z misją Axiom-4 wodowała pomyślnie na wodach Pacyfiku. Pół godziny po wodowaniu ekipy ratownicze wyłowiły kapsułę z wody i wciągnęły ją na pokład statku służącego do odzyskiwania Dragonów, MV Shannon.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że misja kosmiczna to ogromne wyzwanie dla ludzkiego organizmu. - My sobie z tego nie zdajemy sprawy, w jaki sposób mikrograwitacja wpływa na nasz układ kostny i mięśniowy - powiedział Tomasz Zawistowski. Wskazał, że astronauci są zobligowani do tego, żeby wykonywać badania, aby lepiej poznać ten proces i się mu przeciwstawić. - Brak ruchu powoduje zanikanie tkanki - zaznaczył. Zwrócił uwagę na jeszcze jeden czynnik. - Astronauci podlegają dużo większej dawce promieniowania niż my na Ziemi - dodał. Ocenił, że przy tak krótkim pobycie i grafiku wypełnionym eksperymentami, raczej nie było problemów związanych z izolacją.
Posłuchaj
Nie jesteśmy gotowi do dalszych lotów
- Mieliśmy do czynienia z kilkoma eksperymentami, które polegały na zbieraniu próbek od astronauty i przed wylotem, i w trakcie misji, i po powrocie na Ziemię, po to, żeby lepiej poznać, w jaki sposób organizm przystosowuje się do tych zjawisk - przypomniał ekspert. Jak powiedział, są to dla nas wciąż rzeczy nowe, zagadnienia przyszłości. - Co do lotów załogowych, poza tymi na krótkiej orbicie, na niskiej orbicie, może księżycowymi, to my jeszcze musimy poczekać i dobrze przygotować się do tych lotów w głęboki kosmos, do lotów na Marsa - stwierdził Zawistowski.
- Na razie musimy skoncentrować się na dobrym zrozumieniu tego, co się dzieje z organizmem i później myśleć, w jaki sposób doprowadzić, żeby te loty były bezpieczne, żeby przede wszystkim kończyły się z dobrym powrotem na Ziemię - dodał. Ocenił, że "jeżeli chodzi o głębszą eksplorację kosmosu, to właśnie ludzki organizm jest największym wyzwaniem".
Gość Polskiego Radia 24 dodał, ze na wnioski eksperymentów z kosmosu poczekamy, bo najpierw trzeba będzie przeprowadzić analizę. - Później nastąpią raporty, a w niektórych przypadkach być może nastąpi wdrożenie - dodał.
- Sławosz Uznański-Wiśniewski już na Ziemi. Co teraz czeka Polaka?
- Donald Tusk po powrocie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. "No i wylądował"
***
Audycja: Temat dnia
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: dr Tomasz Zawistowski (Centrum Badań Kosmicznych PAN)
Data emisji: 15.07.2025
Godzina emisji: 13.09
Źródła: Polskie Radio 24/fc